| anonim_4396 a întrebat:

Am cunoscut acum 6 luni o fata online prin intermediul unui prieten si am inceput sa vorbim, mult. Problema s-a ivit cand mie a inceput sa imi placa de ea. (ne-am intalnit o singura data f2f, pentru mine a fost de ajuns, stiu..prost ). Ea este din acelasi oras cu prietenul meu si se vad destul de des lucru care a inceput sa ma macine intr-un fel pentru ca eu nu puteam ajunge sa petrec timp cu ea. Am vazut si pe un grup cu care mai eram cu niste prieteni de-ai lor tot asa poze cu ei, chestii care au inceput sa ma nelinisteasca foarte rau si pe zi ce trece am inceput sa fiu din ce in ce mai trist cand vedeam acele poze/discutii iar eu nu puteam decat sa ma uit, fara sa fac ceva. In tot timpul acesta vorbeam si cu ea insa evitam sa deschid orice subiect legat de acest prieten. Pana la urma am luat hotararea sa ii spun si ce simt pentru ea dupa ce vorbisem foarte multe lucruri impreuna insa din pacate mi-a spus ca nu este pregatita pentru o noua relatie (s-a despartit recent) si ca vrea ca prietenia de pana acum sa ramana asa (putin friendzone dar nu asta conteaza) + ca intre ea si acest prieten nu este nimic si ea asa isi manifesta afectiunea fata de prieteni (imbratisari, pupici, chestii din acestea). Cu toate astea am continuat sa vorbim, eu am devenit oarecum dependent de o conversatie cu ea (lucru care stiu..nu este bun). In timpul acesta am devenit foarte inchis in mine fata de cei din jur si am racit si relatia cu acest prieten (nu i-am zis ca imi place de ea, dar cum ei sunt din acelasi oras au iesit mai mult si au petrecut mai multe intamplari, el este si genul mai badaran si nu m-a intrebat cu ce a gresit sau chestii din astea). Iar acum in ultimele zile am simtit ca mi s-a cam umplut paharul tot vazand postari cu ei si am hotarat sa ies din grupul in care eram cu ei si inca 2 prieteni de-ai lor. Insa problema adevarata acum incepe pentru ca am primit un mesaj de la ea, din ce cauza am iesit. I-am spus ca am facut asta pentru ca sa nu afectez prietenia dintre ei (cei 4) invocand si motivul ca sunt certat cu acel prieten si acum am fost pus sa aleg daca sa ramanem prieteni ca pana acum si sa revin in grup sau sa uitam ce s-a legat intre noi si sa mergem mai departe. (Ea este de parere ca daca am iesit din grup voi rupe legatura si cu ea si ceilalati 2 amici). Dupa toata povestea aceasta vine intrebarea mea: Ce ar trebui sa fac? Daca aleg sa renunt la prietenie ma gandesc ca as putea sa ma linstesc si sa uit aceste lucruri pentru ca momentele prin care am trecut din cauza geloziei si a chestiei acesteia m-au nelinistit foarte rau. Pe de alta parte ma gandesc ca o sa imi para si rau de faptul ca i-am dat cu piciorul deoarece devenisem chiar foarte buni prieteni. Pe cealalta parte ma gandesc ca daca as reveni in grup tot as vedea postari cu ei cum rad si cum se distreaza impreuna iar eu sa sufar in tacere din aceasta cauza. Chiar as fi foarte recunoscator pentru orice sfat pe care l-as primi de la voi. Va rog mult de tot! FUNDA happy

Răspuns Câştigător
| DanielBarbu a răspuns:

Salut, în primul rând te felicit că încerci să cauți ajutor, pare că te-ai luptat cu problema asta ceva timp. Ți se pare posibil să le spui și lor cum te simți și să încercați împreună să căutați o soluție?

În caz că nu îți e confortabil să faci asta, poate ar fi cel mai bine să te distanțezi de toată povestea și să încerci să relaționezi cu alte persoane. La urma urmei, e greu să continui să ai prieteni cu care nu poți fi sincer până la capăt.

Cred că pe lângă situația în sine, ar fi bine să acorzi atenție și îndepărtării de alte persoane și dependenței de discuțiile cu una singură. Felul în care fiecare om relaționează e complet și de multe ori ajungem să dezvoltăm moduri care nu sunt chiar sănătoase. Eu personal primesc ajutor specializat pentru depresie și anxietate socială și mă ajută mult. Încerc să normalizez ajutorul psihologic și am făcut 2 soluții digitale care i-ar putea ajuta și pe alții:
- site-ul https://psihologi.suntbine.ro/ - aici sunt 59 de specialiști din 21 de orașe din țară pe care îi poți compara până îl găsești pe cel potrivit pentru tine.
- aplicația Android I'm Fine https://play.google.com/store/apps/details?id=app.imfine - E gratuită și are diverse unelte care să te ajute să îți fie mai bine. De asemenea, poți lucra și cu specialiști între ședințe, dacă alegi să te conectezi cu unul.

Totul e complet privat și în mod cert fie conținutul din aplicația mobilă, fie psihoterapeuții specializați în Relații te vor ajuta să formezi relații mai sănătoase pe viitor. Sper să îți fie de ajutor.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu te place omule, asta cu nu sunt pregătită e doar o scuză proastă, în momentu în care îți place cu adevărat de cineva ești pregătit și a 2-a zi după ce ai ieșit din relație

| alexalx1234 a răspuns:

Doar si-a bătut joc de tine fata aia. Și în legătură cu acei "prieteni" cu grupul lor infect, ei pun acele poze știind că tu nu ești din aceeași zonă doar ca să te facă să te simți prost, am pățit și știu cum e...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ma mir ca in 7 ore de cand ai pus intrebarea si noaptea, n-au venit sfatuitorii la tine sa citeasca.
Deci, experienta mea cu grupurile, stiu e urat. Cand tu esti singur si cunosti oameni noi prin "prieteni". Nu poti intra in cercu lor, ai impresia ca nu e de tine ceea ce fac ei nu prea te caracterizeaza. Si apoi incepi sa ai sentimente pentru persoana aia indrazneata care te-a bagat in seama. Si hey cine esti tu? Ei sunt toti asa, o nebunie care tu n-o poti intelege si iti este frica sa te gandesti.
Inainte sa renunti definitiv la ei, incearca sa te gandesti sa lucrezi la imaginea si personalitatea ta. Prin schimbarea asta ar trebui sa fi ori cu ei, ori sa iti revii.
Atunci cand cineva ne zice ceva frumos, si suntem singuri, obisnuim sa visam frumos la persoana respectiva fara s-o cunoastem, ne gandim la ce ne-ar place sa faca sa zica. Dar, uneori cand te gandesti la ceva urat care ti-ar putea face, sentimentele dispar cu acel gand. De obicei ne este frica sa gandim asa, pentru ca "ceva are" care noi am ales inainte sa gasim persoana aceea.