| BiscuiteCuCrema a întrebat:

Buna seara, TPU! Okay, am o poveste lunga si s ar putea sa nu aiba nimeni rabdare sa termine laughing dar incep
Pana acum 2-3 luni, eram supraponderala si nu avusesem niciun iubit, si eram nepopulara printre cei de varsta mea, dar aveam trasaturi placute la fata si o conformatie frumoasa la corp, care insa nu se vedea din cauza surplusului. Aveam o cea mai buna prietena, A. si inca 3 prietene apropiate, T, DL si RL.
A imi era cmbp de 6 ani, dar imi parea ca in ultimul timp (prin luna aprilie-mai) se distantase de mine din cauz iubitului ei C. Si oricum nu imi fusese o prietena tocmai ok tot timpul, dar am mai inchis ochii cand se mai intampla cate ceva pe la spatele meu, de dragul celor 6 ani. ( ex. mama ei nu aflase de existenta lui C, si s a gandit sa i spuna mamei ei ca eu sunt cu C, ca sa vada cum ar reactiona mama ei la ideea ca o fata de varsta noastra are iubit. Si mama ei era f apropiata de mama, asa ca i a spus ce i spusese A, dupa ce mama ma rugase ca atunci cand voi avea un prieten, sa i spun si ei ). Iar A inca nu stie ca eu stiu treaba asta.
Asa ca m am apropiat de T, care era cea mai nebuna dintre noi, cu ea chiar ma distram. Si i am spus ei tot ce cred despre A. Dupa, m am certat cu ea, iar A a aflat tot ce spusesem despre ea. Si m am certat cu A, T, RL si DL. Eu si asa nu eram populara, acum ramasesem si fara prietenii apropiati. Dar am slabit, m am schimbat cat am putut si m am apropiat de RM, o fata pe care am cunoscut o intamplator. Ea avea un iubit P, care la randul lui avea 3 cmbp, C ( fostul lui A ), DN si A. Am inceput sa ies zilnic cu ei, a venit si vacanta de vara, si m am apropiat enorm de fata asta. Devenisem cmbp si cu P.
Apoi i am cunoscut pe ML si GN,, cei mai frumosi si populari baieti de la scoala mea, cu care eu avusesem foarte putine tangente. Dar ML era intr o relatie, lucru care nu l oprea sa se joace si cu mine, in sensul ca m a facut sa ma indragostesc de el, ca mai apoi sa mi ceara bani cand avea nevoie. Iar eu nu mi dadeam seama ca el asta vrea, pentru ca era foarte subtil. Dupa ce m am prins, am inceput sa l evit, nu i mai raspundeam la tlf si nu mai ieseam cu el, si mi a trecut tot ce simtisem vreodata pentru el. Si s a laudat cu modul in care ne a folosit pe mine si pe RM la A si RL, fostele mele prietene.
Dupa niste alt timp, mi am dat seama ca RM avea exact acelasi interes ca ML: bani, obiecte. Ea provine dintr o familie mai modesta, si mi placea sa o ajut cand puteam. Dar ea a profitat. Insa nu m am departat de ea de tot, pentru ca as fi ajuns iar fara prieteni. Doar m am oprit din a i da bani.
Dar m am indragostit de DN, unul din cmbp lui P. La inceput, imi pare arogant si nu mi placea cand iesea si el cu noi, dar apoi si a dat la o parte masca de aroganta si a devenit unul din cei mai amuzanti si de treaba oameni pe care ii cunosc. Si m am indragostit. El mi a cerut "parere despre mine" pe ask, dar in rest nu vorbim pe wa, sau fb sau altele. Doar ca inainte ieseam mai rar si cu el, insa in ultimele 3 sapt vine in absolut fiecare zi cu mine, RM si P.
RM si P s au despartit acum cateva zile, s au certat foarte urat si nu mai vor sa auda de celalalt. RM si a schimbat cercul de prieteni, urmeaza sa mi i prezinte si mie.
Dar eu inca ma gandesc la DN, si as vrea sa i spun ce simt pentru el, insa nu stiu daca am ceva de castigat. Cred ca daca lui ii place deja de mine, as fi stiut de mult de la el sau de la P, C sau B. Dar RM si P sigur nu se mai impaca, deci cred ca nu o sa l mai vad vreodata pe DN daca ii spun ce simt si e ceva de genul " DN, mie imi place de tine / Super, mie nu, pa ". Adica daca i as fi spus cat timp RM si P erau impreuna, as fi iesit cu el zilnic dupa faza asta. Si daca totusi vom fi impreuna, ii voi arata lui RM ca sunt independenta fata de ea, si ca daca ea si P s au despartit, pe mine nu ma afecteaza in sensul ca renunt la DN. Dar totusi nu vreau ca DN sa faca misto, sau sa vrea sa fie cu mine pentru aspect, bani, mila sau plictiseala. Si nu stiu daca P, C, B ar fi de acord, pentru ca pentru el conteaza enorm prietenii lui. Sa ii spun?

Răspuns Câştigător
| Krissツ a răspuns:

Heii happy, sincer iti spun ar trebui sa ii spui acelei persoane, macar sa stie ce simt pentru el, ca totusi daca ar fi destept, nu si-ar bate joc de sentimentele tale, si atunci chiat daca el n-ar simti acelasi lucru pentru tine, macar ti-ar zice, insa povestea aceasta a ta cu prietenii e foarte trista, pentru ca acele persoane inainte nu cred ca erau asa, insa tu ar trebui sa te cam distatezi de persoanele care sunt mai naspa pentru ca riscul sa intri in anturajul lor e f mare, asculta-ti inima big grin. sper ca te-am lamurit putin big grin si succces, p.s.- prieteni adevarati iti vor ramane aproape, iar cei falsi se vor intoarce la tine plangand. Insa e trecut, si nu ar trebui sa ii mai bagi in seama pe acei falsi happy