| anonim_4396 a întrebat:

Am implinit chiar ieri 13 ani. Am o problema desul de serioasa. De mai mult de jumatate de an, am probleme mari de tot cu constipatia. Eu nu am avut nici o problema atunci cand eram mai mica, dar de cand a trebuit sa schimb casa si scoala m-a luat constipatia. M-am saturat sa stau in fiecare zi sa ma chinui sa fac, pot sa stau pe veceu si 20 de minute si tot nu pot face, efectiv se blocheaza la jumatate si este foarte dureros cand incerc sa fac. Am incercat laxative (Dulcolax si ProTranzit care este un laxativ mai usor decat Dulcolax, nu agreseaza atat de tare tranzitul intestinal).
Probleme de la alimentatie nu prea au cum sa fie pentru ca eu mananc toata ziua fibre si beau mai mult de 1 litru de apa. Nu mai stiu ce sa fac ca sa scap de asta.
Problema cea mai mare este ca atunci cand ma screm foarte tare incepe sa ma doara rau in jurul anusului, si daca ma screm extrem de tare imi da si sangele.
Nu stiu cum sa fac sa scap, am incercat totul, parintii mei spun ca ar putea fi de la schimbarile hormonale, adica din cauza ca o sa-mi vina menstruatia, dar nu cred ca e de la asta, ma chinui de mai mult de 6 luni cu chestia aata si nu mi-a venit ciclul, si mai mult, nu am simtit nimic schimbat la mine.
Am nevoie urgent de ajutor, nu mai am chef sa ma chinui in fiecare zi cu laxative care imi dau niste crampe ingrozitoare, sau cu supozitoare care ma ustura inauntru cand le pun. Tata a zis ca o sa ma duca la doctor sa imi fac niste analize, dar pana atunci cum rezolv treaba asta? Acum sunt in vacanta la mare, si am o stare de tot rahatul pentru ca efectiv stau cu scaunul in mine de 3 zile. Cel mai mult mi se pare ca am stat cu el in mine 5 zile, iar asta a fost acum 1 luna.
Va rog, dati-mi solutii urgent, pentru ca imi vine sa ma arunc de la etajul 10 la cum ma simt acum. Poate fi si o chestie de stres si depresie, dar nu sunt tot timpul suparata, adica ma simt foarte bine de cele mai multe ori. Am avut si probleme la scoala si de atunci m-a luat si mai tare.
Mai ales ca acum doua luni pe 29 iunie, am avut o enterocolita nasoala, si stateam si aveam scaune apoase de 5 ori pe zi, si ma simteam foarte rau, aveam febra 38 si ceva. Am fost la spital noaptea, mi-a dat doctorul un tratament care m-a ajutat, inclusiv mi-a dat sa beau Smekta care este antidiareic. De atunci nu mai pot face deloc fara pastile. Cred ca mi-a dat totul peste cap acel medicament, deoarece inainte sa fac enterocolita mi se stabilizase tranzitul si incepusem sa fac in fiecare seara inainte sa-mi fac baie, dar acum nu mai pot scoate nimic, nici macar o bobita de oaie cum scoteam inainte.
Va rog ajutati-ma! Dau funda!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AleeAlexaaandraaa a răspuns:

Hei, poti si pe baza de nervi, da stiu, e putin cam ciudat. Pe mine m-o mancat pielea pe baza de nervi. Ce treaba are pielea cu nervii mei? Da stiu, nicio treaba. Incearca pana mergi la doctor o perioada ceai verde antiadipos. E bun pentru pentru asta, dar te previn, o sa mergi foarte des la baie, chiar de 5 ori. E mai ok sa fi acasa cand il incerci. Pe urma incearca sa-l intrerupi. Gen, sa nu-ti obisnuiesti corpul cu ceaiul. Alte sfaturi nu prea stiu, ai o problema destul de nasoala. Pana nu consulti un medic nu poti afla.
Sper ca te-am ajutat!
Ps: Ceaiul il poti achizitiona din farmacie

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Te inteleg perfect.Tocmai ce spuneam si eu aici mai devreme ca am fost la spital tot pentru aceias problema, doar ca nu aveam diaree.Eu cred ca medici astea de la urgenta pun acelasi diagnostic la toata lumea ce merge cu diaree sau cu dureri abdominale.Nu stiu si nu inteleg de ce nu ne duc la o ecografie sa vada daca aia e decat sa ne de-a o pastila si sa ne trimita sa murim acasa.
Eu am primit o perfuzie in urma careia am facut un atac de panica violent si in secunda doi de cand mi-am revenit am spus sa mi-o scoata ca plec, tare ca mor acolo tare ca mor acasa tot una mie.
Nu mai lua laxative pentru ca o sa iti lenevesti organismul si chiar nu o sa mai poti decat cu ele.Incearca sa bei ceai de crusin pentru constipatie inainte de culcare sau dimineata pe stomacul gol.Nu face exces de astea pentru ca nu iti faci bine.
Daca tot asa esti mergi la medicul de familie daca ai care sa iti faca o trimitere la gastro.

| alina2k18 a răspuns:

Stii tu sigur ca mananci fibre indeajuns? iN paine sunt foarteeeeee putine btw;)
Pentru un om normal cam 25 g fibre sunt de ajuns, pentru cineva cu probleme ca tine cam 35g fibre/zi
INcearca zilnic iaurt cu tarate [nu fulgi ] de ovaz sau mix de fibre -2 linguri cu
www.sanovita.ro/fibre-mix-200g-181.html
Fasole verde
Ciocolata neagra vezi ca sunt si cu 18-21g fibre la 100g/produs.
Seminte floarea soarelui- miez nesarat.
Plus 2 cani de ceai laxativ pe zi.
Incearca macar o saptamana sa mananci alimentele astea zilnic si vezi ce se intampla.

| Teo29 a răspuns:

Salut, si eu am avut probleme ca si tine, important e ca masa de amiaza sa fie lichida, baga si ceva fasole ( bors, iahnie, etc ) in alimentatie si FOARTE IMPORTANT sa iei iei de la Sanovita -
https://www.sanovita.ro/fulgi-de-cereale-1kg-243.html

Pui 6 linguri mari intr-un castronel mediu cu lapte, pui o lingura de miere, lasi cam o ora sa se moaie si consumi in fiecare zi, de vreo 2 ori pe zi cate un bol cu cereale. Ai sa vezi ca o sa te simti super dupa, sunt fibre complexe. Si fructele ajuta! Dezvata-te sa fii dependent de pastile....scapa treptat de ele :)

Evita si carnea in exces sau alimentele care le gasesti pe net ca fiind constipante...Sanatate!