| Sara2 a întrebat:

Am probleme cu constipația. Ies la baie doar dacă iau dulcolax. Am încercat cu ceai de crușin și sena, beau multa apă, am un stil de viață sănătos, mănânc multe legume și fructe, beau și kefir. Ce sa mai fac? Că dacă nu iau o săptămână dulcolax nici nu ies la baie orice aș face.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Bea cafea, ceai verde, lapte, mananca multe fructe zemoase, fara banane, pentru ca alea te constipa. Deci eu chiar nu pot sa cred ca daca te apuci sa mananci de exemplu multi struguri si mai bei si cafea si niste lapte, nu te taie c@carea imediat.

| dinaprilie a răspuns:

Poate ai hemoroizi.
Poate ai o problema cu intestinul gros ( la unii de ex este mai lung si de aici si probleme ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananca banane, dimineata bea multa apa pe stomacul gol si dupa mananca ceva dulce poate si cafea cu mult zahar daca bei cafea

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bananele nu constipă?

| EcceHomo a răspuns:

Da, în general, legumele ajută, însă, dacă spui că ai un regim de viata sănătos, te cred. Există un ceai la farmacie, silueta perfecta se numește. Eu i l-am luat mamei, avea aceeași problemă. Pe ea o ajută. Încearcă-l, nu ai ce pierde!

| bookofknowledge a răspuns:

Nu e problema daca nu faci scaunul o zi doua, scaunul nu e ceva ce apare zilnic, oricum daca apare o problema si de mai mult de 3 zile s-ar putea sa ai un parazit (nu toti manifesta simptome, foarte multe persoane sunt asimptomatice) bacterie, poate chiar un virus) sau alte motive, poate ar trebui sa mergi la doctor sa verifici daca dureaza mai mult de 3 zile.

| Olsen a răspuns:

Tu de la maternitate ai rămas constipata

| bastiano a răspuns:

încearcă sa stai altfel pe WC.
caută squatty potty și ai sa găsești un suport de picioare care o sa te ajute sa te relaxezi