| veronicafrumusica a întrebat:

Am nevoie de ajutor urgent! Acasa la mine am un pian la care stiu sa cant foarte bine insa problema este ca eu sunt olimpica la matematica! Acum cateva zile eram la un magazin cu instrumente muzicale pentru a-mi schimba corzile de la chitara si cel care a facut lucrul acesta era defapt un artist si acolo era si un pian si nu stiu cum a venit vorba si m-am pus sa cant la el. Artistul mi-a spus ca am un mare talent la asta si ca ar trebui sa urmez niste cursuri pentru asta [eu nu am mai avut niciun curs pana acum la pian]. Chestia e ca, asa cum v-am spus si mai sus eu sunt olimpica la matematica si mai fac si meditatie la nivel de performanta si mai am si centru de excelenata. Nu am cum sa ma impart in doua mai ales in aceasta perioada. Sunt intr-o situatie foarte dificila pentru ca trebuie sa aleg intre aceste doua oportunitati, matematica sau muzica. Intebarea mea este ce sa aleg? Voi ce ati alege?

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

La pian trebuie sa te verifice un specialist si sa-ti aprecieze posibilitatile de a evolua.Din cate imi dau seama nu mai esti intr-o clasa foarte mica. Pianul de performanta se incepe devreme.

| veronicafrumusica explică (pentru mira):

Mie acel om mi-a spus ca nu este nici prea devreme si nici prea tarziu.Am cam 75 la suta sanse sa pot evolua mai departe cu pianul. Sansele nu sunt total pierdute! De asta si ziceam mai sus ca sunt intr-o perioada mai dificila.Trebuie sa aleg acum, nu mai tarziu. Nu am prea mult timp de gandire.Si cu cat aleg mai tarziu, cu atat sansele scad! Nu stiu cu ce as putea continua. Daca nu as alege pianul as pierde acest talent pentru totdeauna si nu este atat de usor sa recuperezi timpul pierdut cu atat mai mult la un instrument muzical dar nu as avea cum sa renunt nici la matematica cu atat mai mult pentru mine fiindca sunt la un nivel destul de ridicat.

mira
| mira a răspuns:

N-ai raspuns cati ani ai, unde locuiesti.

| mircea22b a răspuns:

Adica te lasi de chitara? happy Alege ce-ti place mai mult. Daca ai talent banii oricum nu o sa fie o problema.

| LizGreen a răspuns:

Bună! Eu zic să alegi ce te face pe tine să te simți mai bine... Muzica și matematica sunt două lucruri total diferite! Nici eu nu prea știu ce să-ți spun! Am un respect imens pentru cei ce știu să cânte la pian! E probabil cea mai mare invenție! Dar, meseria de artist nu e prea sigură... Ai putea să te duci mai departe cu matematica și pianul să îl lași ca hobby. Cine știe, poate mai târziu vei avea mai mult timp liber și o să le poți face pe amândouă! Eu vorbesc aici în necunoștință de cauză, totuși! Nu te-am auzit cântând. Poate chiar ai talent plus că n-ai luat lecții și te descurci grozav. Încearcă să vorbești mai mult cu acel artist. Opinia unui expert te va ajuta cu siguranță! E greu să te împarți între două lucruri! Adevărata ta vocație va ieși însă la iveală!