| Swordsman a întrebat:

Salut, TPU. Am nevoie de ajutor URGENT! Probabil multi dintre voi sunteti obisnuiti cu conceptul de profesor care nu te trece clasa daca nu faci pregatire cu el in particular. Astazi cand faceam pregatire la mare, bineinteles, ca sa trec clasa, profesoara spunea ceva de genul ca pe toti cei care nu fac pregatire cu ea ii lasa repetenti. Intrebarea mea e cum sa ii organizezi un fragrant? Adica ce probe pot fi aduse la politie si la tribunal? Inregistrare cu telefonul mobil se poate considera proba?

9 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu se poate! Așa v-a zis vouă, celor care nu beneficiați de pregătire în particular? Măi, poate dascălul se referea la orele de meditații școlare, unde sunt prezenți toți cei interesați să-și dezvolte cunoștintele. Fiindcă există acele ore de meditații care se fac legal, cu aprobarea directorului. Dar chiar așa profesor "corupt" să aveți? Mare e grădina lui Dumnezeu big grin!

| Swordsman explică (pentru floresdemayo):

Ideea e ca la clasa nu isi da interesul, adica decat ne scoate la tabla si ne da note, si materia o preda la pregatirile in particular, cele facute pe bani, si azi a zis si ca ar trebui sa mergem de 3 ori pe saptamana, nu doar o singura data, ca pana acum. E disperata dupa bani.

| floresdemayo a răspuns (pentru Swordsman):

Vorbește cu dirigintele, eventual cu directorul instituției, doar ei pot remedia situația. Exprimă-ți doleanțele (nu stiu cât la sută spui tu adevărul fiindcă, se știe, întotdeauna elevul a avut tendința de a exagera și de a denatura adevărul). Nu-ți propun să apelezi la situații extreme, ci la o comunicare decentă, nu răzbunătoare. Totul se poate rezolva si pe cale amiabilă, la urma urmei, profa ta e Om, deci trebuie sa înțeleagă situația financiară a fiecăruia și să nu apeleze voluntar la..."șantaj", gen "dacă vii la meditații te trec clasa, dacă nu...ne vedem la anul"

| Swordsman explică (pentru floresdemayo):

laughing corigenta de semestrul trecut m-a costat 4 milioane.winking Crezi ca directorul nu e familiarizat cu situatia? adica totusi, sunt la un liceu mic de provincie, aici se aude totul la radio sant. De atatia ani nu ar fi aflat nimic? Oricum profa poate sa isi justifice actiunile, ca la inspectie ne scoate la tabla si zice ca ne da note mici ca suntem prosti si nu invatam. Sau poate sa se prefaca ca ne preda o lectie acolo de ochii directorului sau inspectorului si noi o sa ne uitam iar ca vitelul la poarta noua, ca normal ca nu avem nici o tangenta cu materia. Aa, si dam si bacul la mate.

| floresdemayo a răspuns (pentru Swordsman):

Ai fost și... corigent? Tu ești cumva un elev liniștit sau un elev "problemă"? Cum te consideră profesorii tăi, în general vorbind? Ăsta e un aspect foarte important! Eu merg pe principiul : creezi probleme, îți faci probleme!

PS. Nu, eu nu cred că directorul cunoaște situația. Du-te si expune-i punctul tău de vedere. Însă, dacă esti singurul elev "terorizat" de profă, just că...planul tău pică! În situația ta trebuie să se afle mai mulți ca să capeți credibilitate.

| Swordsman explică (pentru floresdemayo):

laughing nu sunt singurul elev terorizat, nu ma vad drept o victima a sistemului, si nu sunt un elev problema, doar ca mie mi-a trecut prin cap sa intreb ce s-ar putea face in cazul asta. In fine, probabil o sa las sa fie asa, ca daca pana acum nu am priceput nimic din matematica nu cred ca o sa fie vreo schimbare in bine daca pleaca profesoara. Macar asa stiu ca dau niste bani si trec.

| floresdemayo a răspuns (pentru Swordsman):

Da, azi banul rezolvă orice. Exemplu concret sunt facultățile particulare care scot în mare parte absolvenți nepregătiți, incapabili de a-și exercita meseria. E mai rău când faci "cunoștință" cu ei în sistemul medical...

| alexutza071 a răspuns:

Buna! poate ar trebui mai intai sa vorbesti cu un avocat, el poate sa iti spuna exact.Dar mai intai ca sa fii sigur inregistreaz-o.Bafta!

| Diana769 a răspuns:

Inregistreaz-o happy