| andreiTheDJ a întrebat:

am o intrebare.cum ii spun mamei ca am luat 3 in teza la mate? astept raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| MarrieMarie a răspuns:

Ii spui cat poti tu de sincer:mama, imi pare rau ca am luat 3 in teza la mate dar, iti promit ca de acum voi invata cel mai bine din clasa la mate (minti).sau Dupa ce vi de la scoala le spui de prima data direct ce s-a intamplat fara prea multe scuze gen "n-am avut timp sa le fac/au fost prea grele"...aduc mai mult rau.Matematica de obicei e grea si nu toata lumea o intelege,le spui ca ai luat nota exact pe ce ai stiut tu,ca nu ai copiat.O sa te certe pentru ca e normal, joaca putin teatru ca si cum mori de durere pentru nota aia, promite k nu se va mai repeta si o sa treaca.Ai mei sunt foarte exigenti dar solutia asta merge.Nu uita. ezitarile fac mai mult rau si desigur nu le spune daca imediat cum ai intrat in casa ei se certau pe vreo tema,e posibil ca tu sa fi persoana pe care se vor descarca.Dar gandeste-te asa, nota oricum nu se mai schimba, asta e trebuie sa le spui o data.Doar o sa treaca si asta! In plus ai note bune in rest deci, multa bafta. funda?

7 răspunsuri:
| LarissaMouse a răspuns:

Oau.cum de ai luat 3? oricum nu conteaza.pai te-ar ierta usor daca i-ai spune cand este o sarbatoare cum e maine mos nicolae.alta varianta ar fi sa faci pe suparatul.adica sa mergi la ea si sa ii spui ca nu iti vine sa crezi ca ai luat o nota asa mica si daca te-ai preface ca plangi ar fi si mai bine.asa ea o sa creada ca iti pare rau si te va ierta mai usor. mult mult mult succes!

| AmyAmaLyAAA a răspuns:

Pai...oricat ai ascunde,ea tot va afla! asa se intampla de fiecare data! spune-i incetisor, nu-i spune deodata "mama, am luat 3 in teza la mate"... spune-i ca au fost note mici, ca totusi mai poti sa mai scoti o medie de 7/8.va intelege; te va ierta; stai linistit!winkingwinking

| MarrieMarie a răspuns:

Scuze dar rasp. l-am gasit la o alta intrebare. faza cu note bune nu stiu daca e valabila si pentru uh

| P4ndaaa a răspuns:

Ii zici cat poti u de sincer ca iti ceri scuze si ca alta data vei invata... Bafta.

| Ncl_9813 a răspuns:

Stai cu ea de vorba mai intai dar nu neaparat despre scoala, despre orice apoi spune-i ce se mai intampla la scoala etc. spune-i mai intai notele tale bune luate in ultima vreme iar apoi ii zici de nota luata spunandu-i ca in ziua aia in care ai dat teza nu te simteai bine si nu te-ai putut concentra, cereti scuze spunandu-i ca data viitoare vei face mai bine.

| xilovevampirex a răspuns:

II explici ca nu ai stiut ca nu ti-a explicat mai clar profa i nu ai stout. asa fac si eu mereu =]]

| Iulica123 a răspuns:

Si eu am luat 6 in teza la mate nu stiu cum sa ii spun dar incerc sa ii explic ca a fost foarte greu si poate o sa ma inteleaga incearca si tu. Bafta! :*