| yon99 a întrebat:

Salut Tpu.Am o intrebarebig grin.Am terminat clasa a8a. Si am dat examenul de admitere la liceu.Totul a trecut cu bine.Am fost de mi-am pus optiuniile, iar prima mi-am pus-o stiinte ale naturii iar a doua Stiinte sociale.Anul trecut ultima medie de admitere la stiinte ale naturii a fost de 6.15, iar anul asta a fost 8.14 si nu am intrat.Am intrat la stiinte sociale. Exista posibilitatea sa ma transfer la stiinte ale naturii? si cat mai repede posibil?

4 răspunsuri:
| MouSSEauChoColat a răspuns:

Salut! Da, te poti transfera, dar de abia dupa ce incepe scoala, si atunci dupa primul semestru. Este posibil sa-ti placa totusi la stiinte sociale si sa nu ma vrei sa te transferi. Daca, dupa primul semestru din clasa a 9a, rei in continuare sa te transferi, trebuie sa dai diferentele. Acestea sunt niste examene pe care rebuie sa le iei in caz ca vrei sa te transferi, a materiile de la stiinte ale naturii. deci daca vrei sa te transferi de la sociale la stiinte ale naturii trebuie sa dai diferente la chimie, biologie, mate si fizica. Sper ca intelegi! Daca nu, uite aici o conversatie mai ''lamuritoare'': http://www.tpu.ro/......te-cum-se/

| ιυвιтα a răspuns:

Din cate stiu eu te poti transfera doar dupa primul semestru, asa ne-a zis dirigintele
Funda?

| luanna121 a răspuns:

Te poti transfera doar dupa primul semestru, daca media ta semestriala este mai mare decat ultima medie din clasa respectiva. De diferente nu stiu, probabil o sa te puna sa dai la cateva materii daca ceilalti sunt mai avansati.

| Si_ATat_theo_1997 a răspuns:

Pai daca nu ai media necesara profilului nu te poti transfera, insa te poti transfera la un profil unde ai media accesibila ..Media de anul acesta la stiinte ale naturii a fost mai amre pentru ca au fost medii de admitere mai mari..Incearca si tu la un profil de uman daca ai medie de intrare cum ar fi filologie sau..incearca alte profile la real.