| lolita2000 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care sunt pe profilul mate-info. Exista mate-info simplu sau doar mate info intensiv si mate info intensiv limbi straine?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Exista bineinteles si mate-info simplu.
Acesta se deosebeste prin faptul ca are mai putin cu 1-2 ore de informatica, 1 ora mai putin la engleza cred decat cei cu bilingv (sau 2) si desigur o ora sau doua in plus de matematica.
In alegerea dintre acestea trebuie sa te gandesti si la ce te pricepi si ce ai vrea sa faci pe viitor, ce facultate te-ar tenta. Daca te pasioneaza matematica, economia sau ingineria adica ai baza pe mate, fizica ar fi de preferat sa te duci la mate-info simplu.
Daca vrei ca pe viitor sa devii inginer IT sau analist IT, programator, softist, sa lucrezi pe calculatoare in orice domeniu ar fi asta este clar ca ai nevoie de mate-info intensiv.
Profilul cu bilingv este destul de greu si cere sa stii multa engleza intrucat o sa ai o materie sau 2 de genul geografie sau altceva predate in engleza. Totusi trebuie sa stii engleza, insa nu e preocuparea principala a unui analist IT...
Sper ca am ajutat!

2 răspunsuri:
| Nadia18 a răspuns:

Bineinteles ca exista.

| Bibibiancaaaa a răspuns:

Da, exista si profilul mate-info simplu
Mate-info intensiv se axeaza foarte mult pe matematica si informatica, mate-info bilingv pune accent mai mult pe matematica si limba straina si mate-info simplu doar pe matematica