| IoanaTempah a întrebat:

Niste detalii despre profilul mate-info simplu fara blv sau intensiv info. Multumesc!:*

Răspuns Câştigător
| Kosuchin a răspuns:

Gandeste-te ca e ca o continuare la cum ai parcurs tu materiile in clasele 5--8. 3 sau 2 ore de fizica, 2 chimie, 4 mate, 4 romana, 2 de informatica(neintensiv), 2 fr, 2 eng, 2 biologie.../asa pe saptamana.
Informatica nu e grea, mie mi se pare mai usoara decat matematica, asta daca o intelegi de la inceput.Nu te pune de la inceputul anului la pc sa scrii cod in C/C++. La neintensiv e mai lejer, pentru ca sunt cel mult 2 ore de informatica pe saptamana, astfel e mai usor sa o intelegi, fara a fi stresata...nu stiu cum e la intensiv info.
Depinde si ce meserie vrei sa ai.

3 răspunsuri:
| filiblox a răspuns:

Mda un profil destul de greu. De ce zic asta? Fiindca matematica " o mananci pe paine " si pascalul sau alte limbaje de progamare la fel. TE-as sfatui sa iti alegi un alt profil, eu sunt bun la informatica si fara sa fac mate-info, multe inveti acasa de pe net... Deci e alegerea ta daca te duci sau nu.

| sweetcandy93 a răspuns:

Eu sunt in clasa a 11-a la mate-info intensiv informatica. Pai e greu.
in clasa a 9-a am avut 5 ore de informatica pe saptamana si acum am 7 ore de informatica asa ca trebuie sa ti pasul. La inceput nu am avut nici cea mai vaga idee despre ce este informatica despre c++ sau altceva, intr-un fel m-a surprins.Matematica am 4 ore pe saptamana si e ok dar trebuie sa faci multe exercitii ca sa ti pasul cu lectiile, 3 ore de fizica si 2 de chimie, romana in a 9-a am avut 4 ore si e chiar ok, nu e stresant.
Eu cel putin nu mai am timp liber in timpul sapatamanii, poate pe moment e greu si deprimant dar pentru viitor e bine, in clasa a 9-a fiecare coleg a zis cel putin o data ca se muta la uman si iata ca suntem toti in clasa a 11-a si ne-am obisnuit. Daca vrei intr-adevar sa faci scoala cu adevarat (sa inveti) atunci il recomand, altfel nu are rost sa te chinui. Aaaa... si depinde si ce facultate vrei sa urmezi (ma rog, meserie) ca sa stii spre ce profil sa te orientezi.

| Ruxandraandra a răspuns (pentru sweetcandy93):

Cum te ai înscris la mate info intensiv ce medie ai avut? PS sunt din pitesti și vreau la Colegiul Național I. C. Bratianu.