| DJayV a întrebat:

Salut TPU,
Am o intrebare pentru voi, care este punctajul minim pentru a promova un examen de diferentiere pentru un transfer? Mai pot anula transferul daca inca nu am dat examenul de diferentiere? Spun asta deoarece sunt la profilul tehnician in turism iar transferul mi-l doream la electronica automatizari, iar cand am vazut materia mi-am dat seama ca nu e posibil sa il iau, totusi am fost chemat pentru examen, mai sunt 4 zile pana atunci.Mai ales ca e BAC pana si la fizica la acel profil si de aceea nu e pe unda mea.
Astept sfaturi.

3 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Dacă știi materia,sunt șanse mari să le promovezi.
Ideea e că de promovat, se promovează acest examen, cu cât nu știu, dar daca te ajuta am avut o colega care nu prea frecventa școala și s-a transferat de la științe ale naturii la științe sociale, iar daca ea a trecut examenul la latina, sunt sigur că poți și tu! thumbs up

| DJayV explică (pentru Hyperion7):

La asta voiam sa ajung, pe moment am crezut ca e o idee buna dar dupa ce am vazut....Eu daca il trec, va fi pentru mine un chin in clasa a 11 a sa fac fizica tinand cont ca vin dintr-un mediu in care eu n-am facut deloc fizica de la a 5 a pana la a 10 a, doar am scris pe caiete si nu ne-a fost explicat sau eventual matematica. Ideea e ca nu imi doresc sa fac electricitate, mie imi plac doar calculatoarele, nu vreau sa ma perfectionez cu chestii de electricitate, diode, tranzistoare, condensatoare, PCB-uri si bla bla bla. Pentru mine eu ma gandesc ca ar fi mai ok sa termin liceul unde ma aflu cu tehnician in turism si fac eu un curs in acest domeniu mai tarziu, dupa Bacalaureat. Ar fi mai ok asa?

| Hyperion7 a răspuns (pentru DJayV):

Ar fi și asta o varianta, însă nu știu dacă ai nevoie neapărat de curs, cu turismul și alimentația ai avea mai multe oportunități, zic și eu