| intrebare3 a întrebat:

Am o mica. Mare problema. A venit vara si cand vreau si eu sa ies intr-o rochita, in pantalon scurti etc., nu pot. Mama nu ma lasa sa m epilez. Odata m-a pus sa imi iau o rochie si i-am zis ca nu vreau sa ma duc asa pentru ca se vede urat parul de pe picioare. I-am zis de mai multe ori, dar nu a mers. A zis ca e prea devreme sa ma epilez la 14 ani(am 14 ani). Cand i-am zis daca ma lasa sa ma pensez nu a avut nimic impotriva si am facut-o. Insa la faza asta, nu vrea sa ma lase. Nu pot sa port pantaloni lungi toata vara si chiar ea ma obliga sa iau pantaloni scurti si fuste. Cred ca e timpul potrivit sa o fac. Dar ea nu ma lasa. Si in plus, nu ii fac probleme, invat foarte bine la scoala. Cand incerc sa-i spun si cand ea imi zice NU, eu nu pot sa mai insist, ma pierd repede. Si intreabarea mea este cum ati convins-o pe mama voastra sa va lase. Nu vreau raspunsuri gen: " fa-te pe ascuns" sau " n-o asculta". Vreau sa ii explic clar de ce vreau sa fac asta. Si fara sa cedez repede. Multumesc mult! :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i ca te mustra chestia asta si ca te simti prost, stai suparata din cauza asta, de fapt...cred ca ar fi cel mai bine sa-i spui exact ce simti, de ce vrei sa faci asta, ce te nemultumeste, ce te intristeaza chiar. Eu mai cred ca daca vei folosi o crema de epilare sau orice altceva mai ok ca sa zic asa decat lama sau bigul, mama ta te va lasa s-o faci! happy

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pui mana il dai jos si aia e. ce o sa iti faca? o sa te puna sa il pui la loc?

ca te epilezi la 14 sau la 16 ce mai conteaza, oricum ai sa o faci toata viata

| WaterDrop a răspuns:

"Mami, stii cum tie nu`ti place cand te strange in brate tati si ii poti simti toata transpiratia prinsa in parul lui de pe piept cum ti se freaca de obraz? Asa doresc si eu sa nu mai am par pe picioare.Te roooog!"

| Denyyy888999 a răspuns:

Pur și simplu te epilezi. E corpul tău nu al mamei tale. Dacă observa nu are ce sa iti facă. Poate te cearta dar nu are ce sa iti facă. Ai putea sa încerci sa vorbești cu ea. La mine a mers. I-am spus ca nu mai sunt un copil mic iar ea trebuie sa înțeleaga asta. Ca eu oricum ma voi epila cu acordul ei sau nu

| intrebare3 explică:

Simt ca mor! sad i-am spus in seara asta(de vineri ma chinui sa caut o metoda si cand ma duc sa ii spun ma panichez si nu reusesc) si iar a inceput. A zis din start 'NU'. "Ti-l tai acum si dupa sa iti prinzi cozi pe picioare?". I-am spus ca alte colege mai mici fac asta. "Lasa-le sa faca, sa vada ele mai tarziu cum isi prind cozi." Nu mai suport! Un sfat sa ma consoleze? sad