| lovelove_4447 a întrebat:

Buna am 11 ani si dintr-o prostie m-am epilat. Mama nu ma mai lasa sa ma epilez si imi creste tare parul. Ce pot sa fac sa nu imi mai creasca sau sa nu se mai vada cand port fuste sa pantaloni scurti? helpppppp

Răspuns Câştigător
| sensesDelight a răspuns:

Nu prea poți să-l faci să dispară printr-o minune. Te înțeleg, și eu am avut aceeași problemă, dar am început să mă epilez de pe la 11-12 ani. E devreme, mama ta are dreptate. Dar dacă te simți incomfortabil, de ce nu? Vorbește cu ea și spune-i ce ai pe suflet. E mai bine să te epilezi la vârsta ta numai pe picioare (unde te și incomodează) până la nivelul unde porți tu fusta. Astfel vei evita pierderea de mai mult păr decât e necesar și organismul se va dezvolta în continuare în ritmul lui.
Nu te rade. Chiar dacă suferi mai puțin, când razi părul doar se taie (ca la coafor) și crește mult mai ușor (4-5 zile), decât dacă te epilezi. Când te epilezi firul de păr e smuls din rădăcină, de aceea te și doare destul de tare și crește înapoi abia în 2-3 săptămâni. Mare diferență, deci merită efortul și durerea!
A te rade e echivalent și cu a te da cu cremă și apoi cu lopățica aia la care făceau reclamă la TV. Deci nu-ți recomand.
Mai există benzile de ceară Veet sau benzile de ceară simple, echivalente cu epilatul, dar nu-ți recomand la vârsta ta.
Important este să-i spui mamei tale de ce simți nevoia să scapi de părul de pe picioare și să o faci să înțeleagă că deși ești mai mică, îți dai seama și tu și cei din jurul tău că nu este tocmai feminin, ceea ce-ți oferă un incomfort.
Baftă!

6 răspunsuri:
| dfnxjvgh a răspuns:

Din pacate nu mai poti face nimic, decat sa te epilezi tot timpul sad

| LaChatte a răspuns:

Nu stiu big grin hsun

| MishaQuinn a răspuns:

Nu ai ce face!
parul se ingroasa si va fi mai des cu cat il epilezi!
incearca cu crema!
nu va sti mamica cand esti in baie ce faci laughing
te dai cu crema, lasi cateva minute si apoi cade parul rolling on the floor
dar ascunzi bine crema tongue

| Roxyuy a răspuns:

Nu conteaza varsta, conteaza sa nu se vada parul deci continua.

| dragutza_6946 a răspuns:

Deci nu stiu daca este vreo solutie sa nu-ti mai creasca parul doar daca faci o epilare definitiva care este cam scumpa deci cam trebuie sa te epilezi daca nu vrei sa arati ca o maimutica scz.deci primesc funda?

| Gianinna a răspuns:

Pai de ce ai facut astathinking Nu cred ca mai ai ce sa faci.de acum trebuie sa te epilezi:-s.sad.