| kitty00 a întrebat:

Buna all! Vreau sa va spun ca parintii mei au innebunit! Nu ma lasa sa port pantaloni scurti decat lungi si 3 sferturilaughing), la pc nu ma lasa mai mult de 30 de minute,nu ma lasa sa ma mai epilez O,o si vine scoalacrying(, nu ma lasa sa ma tund, am parul lung pana la umeri si vreau sa il tundcrying(. Intrebarea mea este:Ce pot sa fac sau cum pot sa ii conving sa ma lase? Mai incolo nici bani nu imi vor mai da...sad

Răspuns Câştigător
| AleandraIleana98 a răspuns:

Buna...am citit intrebarea ta si pot sa spun ca am avut si eu o astfel de perioada cu parintii mai demult, dar din fericire cu timpul lucrurile s-au schimbat.Panatalonii scurti nu imi place mie sa port, fiindca sincer mi se par vulgari(acum asta e parerea mea), dar cei lungi sunt ok si in fond vine toamna, nu? Deci trebuie sa le spunem papa si sa ii inbratisam pe cei lungi.In privinta epilatului spune-le ca trebuie sa te inteleaga, ca ai nevoie si tu sa te epilezi pe fata(daca e cazul) fiindca e inestetic.Pe maini si picioare nu cred ca ar trebui sa te epilezi, mai ales ca, cum ti-am spus si mai sus, vine toamna si nu are rost sa te epilezi.Pe maini crede-ma nu face marea prostie de a te epila fiindca parul o sa iti dea iar si iar, si odata ce te apuci ar cm trebui sa il faci continu(eu m-am epilat cu benzi pe maini, nu a fost prea ok, mi-au cam ramas unele semne si pana la urma am incercat cu crema). Acum m-am convins ca cel putin pe maini chiar nu are rost sa te epilezi.Cred ca pebtru scoala ai putea sa te pensezi, spune-le parintilor ca toate fetele sunt azi pensate si nu e nimic rau in asta, nu ti se intampla nimic si te face sa nu fii prea diferita de restul colegilor.In privinta epilatului, ti-am spus mustata ar fi singurl lucru care ar trebui epilat(bineinteles daca ai). Acum cu parul... spune-le ca e ok daca ai parul mai scurt, iti face mai bine la sanatate, parul lung iti provoaca dureri de cap si lipsa de calciu(chiar asa si e). Spne-le c a incepe scoala si o sa ai de invatat, deci dureri de cap in concuzie, si parul o sa iti faca si el probleme daca e lung.Statul la calculator nu ar trebui sa fie o problema, crede-ma ei iti vor doar binele, si nici prea mult timp in fata calculatorului nu face bine. Spune-le totusi ca mai ai doar doua saptamani de vacanta, ca apoi nu o sa mai ai timp sa stai, iar ca sa ii convingi ca sa te lase mai mult timp spune-le ca o sa recapitulezi la materii(sigur o sa ii faca fericiti).
M-am cam intins pe subiecct, dar sper ca te-am ajutat!

| kitty00 explică (pentru AleandraIleana98):

M-ai ajutat.Dar am 12 ani, cum pot sa ma pensez la asa de mica varstaraised eyebrows? Mustata nu am momentanlaughingrolling on the floorrolling on the floor.Si chiar daca vine toamna,oh go on eu port fustita la scoalatongue>:*

13 răspunsuri:
| Adredemesconf a răspuns:

Cum adică nu te lasă să te epilezi? straight face Am auzit-o și pe asta! Vorbește cu ei, fă-i să înțeleagă că ai și tu nevoile tale.

Răspuns utilizator avertizat
| JustMusic a răspuns:

Pai depinde si de cati ani ai tu.Cu pantaloni scurti poate considera ca se uita toti tupa tine mai ales daca ai si forme isi fac griji mai ales ca esti fata.Incearca sa vrbesti cu ei cand ii prinzi in toane bune si spune-le ca nu poti sa mergi ca o maimuta la scoala. Singura solutie e sa vorbiti toti 3 fata in fata, far asuparare si sa spui ce ai pe suflet sa ii asculti si pe ei de ce nu vor sa te lase sa faci tu.La pc o sa ai nevoi pentru teme si nu o sa iti ajunga 30 de minute. POate le-ai inselat incredere, sau ai facut ceva fara sa iti dai seama si ei ua decis sa te pedepseasca in acest fel care e unul foarte tampit dupa parerea mea. Discutati voi 3 daca nu se poate apelati la un psiholog care sa va ajute.

| Elsiane a răspuns:

Chestia cu pantalonii scurți și PC-ul le înțeleg. Dar cu părul cum stă treaba: ești fată, doar nu vrei să ajungi o maimuță. Părul lung o să-ți dea dureri foarte mari de cap la teme (trebuie să ți-l piepteni, se îngrașă etc.). Epilatul (la 12 ani) este ok, normal. La vârsta asta chiar ar trebui să începi să te epilezi dacă este cazul (gen părul de la subraț). Altceva nu mai este nimic. Banii. Epf, dă-i încolo. Poți da bani pe altceva (haine, caiete) decât bani pentru școală. Eu am 15 și mie îmi dau foarte rar (mai degrabă când am eu niște bani îmi cumpăr SINGURĂ). Baftă!

| kitty00 explică (pentru Elsiane):

Ce bani de scoala?laughingNu vorbeam de aia, vorbeam de bani de hainetongue

| Elsiane a răspuns (pentru kitty00):

However, n-ai nevoie tu de bani de haine. La 12 ani? Au ei bani, cu care îți cumpără.

| Kamasutra112 a răspuns:

Trebuie sa fi facut ceva care i-a facut sa fie asa stricti cu tine...incearca sa le recastigi increderea cu timpul

P.S: daca as avea parinti ca ai tai as pune bataia pe ei sau as pleca de acasa...ca sa ii sperii putin!

| SaVarinnA a răspuns:

Dificil.pai spune.le ca nu poti sta asa trebuie sa.ti faci igiena si spue.le ca toate fetele sunt cu pantaloni scurti e cald. de tuns asteapta momentul.....fii si tu uminte ajuta.i la treaba si poate cine stie big grin

| kitty00 explică (pentru SaVarinnA):

Pai sa iti explic cum sta treaba rolling eyes eu sunt draguta, multi baieti se uita dupa mine, am forme si chestii de genul...dar crying nu am voie cu pantaloni scurti si tricouri mai ridicaterolling on the floor)laughing)))). Intelegi?raised eyebrowsAcum cum pot sa ii conving?

| IngerashaNєѕυƒєяιтa a răspuns:

Explicalea ce vrei fai sa inteleaga, spune-le ca sa te lase esti fata ai si tu viata ta prioritatile tale frate ce nasoool sad