| Federer10 a întrebat:

Am o problema cu pc-ul mai exact cu placa video. Din cand in cand mi se restarteaza pc-ul din cauza supraincalzirii placii video cred. Apoi imi apare black screen si ii dau restart manual si merge...asta pana se supraincalzeste iar.
Am un program Speccy care imi arata temperatura din el si la placa video imi apare peste 90 grade C. la celelelate piese se comporta normal.
Ce pot face pentru remedierea situatiei, toate coolerele din pc functioneaza.
Mentionez ca am o placa video nVidia G-Force 9500 GT.

2 răspunsuri:
| WholeWorld a răspuns:

Placa video trebuie sa reziste pana in temp de 105 C iar ca sa nu schimbi placa poti incerca sa intri in bios si vezi la cool ce optiuni ai...
Depinde mult de placa de baza dar sigur te descurci tu pentru ca scrie in engleza nu in chineza si scrie ca la prosti.
Daca stii faci overclock poti sa scazi voltajul la placa video si sa fortezi cooler.
Teoretic trebuie sa functioneze dar singurul defect ar fi ca unitatea va face prea mult zgomot...
Daca nu reusesti nici asa cauta pe net programe de OC si setaza de acolo rpm la cooler.
Iar in caz ca nu reusesti nici asa problema poate fi de la sursa sau chiar si de la placa de baza sau hdd.
(In momentul asta placa mea are temp intre 60-70*C )

| allexxys a răspuns:

Fii atent, cu toate ca nu prea ma pricep la d'astea, dar am o idee supertongue

Schimba placa video, si o sa vezi tu ca nu o sa mai ai nici-o problema de genul astabig grin...

Ce zici... m-am descurcat?batting eyelashes