| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema de personalitate care ma pune la pamant... Faza e ca atunci cand eram in scoala generala eram retras si nu vorbeam cu nimeni din clasa, insa vara asta m-am schimbat, am devenit mai sociabil, mi-am facut cativa tovarasi. Catorva tovarasi le-au spus fostii colegi ca am probleme cu capul, ca am cancer etc. Eu chiar vreau sa-mi fac prieteni, insa mereu se gaseste cate un fost coleg care sa-i zica chestii din astea. Eu mai am si probleme, ma cresc bunicii, iar ei nu ma lasa sa fac nimic, iar fostii colegi imi cunosc bunicii si m-au evitat cat au putut. Trec in clasa a 9-a si vreau sa-mi fac prieteni, insa cand aud ca fostii colegi au spus ca am probleme cu capul, ca am cancer, ca nu am prieteni etc. ma baga in pamant de tristete... Ma puteti ajuta va rog cu cateva sfaturi?

1 răspuns:
| 3amthinking a răspuns:

În primul rând, încearcă să-i ignori, îți faci rău singur dându-le atenție. În al doilea rând, de fiecare dată când mai vezi vreo persoană care a auzit zvonuri despre tine, clarifica faptul ca nu-s reale. În al treilea rând, ar trebui să te înveți să te simți bine cu tine însăți, dacă cineva nu va vrea să stea cu tine din cauza unor zvonuri stupide chiar nu merită să-ți fie prieten. Şi eu intru a 9-a și n-am avut niciodată vreau prieten/ă la scoală, iar pe noii colegi nici nu-i prea cunosc. Dar ghici ce? Am învățat să mă simt bine în pielea mea fără să-mi pese de aprobarea celor din jur. Mult succes!