| Dudu6899 a întrebat:

Am o problema destul de grava, cred eu. Fac 14 ani în iulie, iar eu pana acum nu am fost în stare sa îmi fac un prieten adevărat. Trebuie sa precizez ca sunt tipul tocilar din școală și am prea multe diferite fata de alții (în sensul ca eu NU ma joc absolut deloc pe PC și îmi plac limbile străine; am atestatul internațional de limba japoneza), iar asta ma face sa par în fata persoanelor de vârstă mea "cel tocilar, care nu știe nimic în afara de a toci", ceea ce ma face sa nu ma simt bine. Ma uit pe strada și ii vad pe colegii mei socializand și ma întreb eu "de ce nu pot?"
Trebuie sa precizez ca teoretic as avea un prieten, mamele noastre se întâlneau în parc și se împacă bine. Am cam fost forțat sa fiu prieten cu acea persoana și bineînțeles ca nu avem nimic în comun. Iar ceea ce doare cel mai tare este ca dacă eu nu îl sun sau nu ii dau mesaj, el nici nu face atât.
Ce va întreb?
Cum as putea sa îmi fac prieteni?
De ce nu am fost în stare sa îmi fac prieteni pana acum?
PS e a 2a oara când pun întrebarea, nu am primit suficiente răspunsuri.

Răspuns Câştigător
| YaBoyZaq a răspuns:

Mai ai putin si ajungi la liceu, poti acolo sa iti faci prieteni cu interesele tale. Nici eu nu prea am avut prieteni cu aceleasi interese in generala, doar ne cunosteam fiindca eram in aceeasi clasa dar nu ne intalneam in afara scolii (asta e din fiindca eram eu antisocial mai mult), dar la liceu am gasit amici.
Ar fi o idee buna sa incerci si alte chestii, nu spun sa lasi ce iti place sa faci si sa faci altceva, dar sa incerci si alte hobby-uri in plus care poate o sa iti placa, si in felul asta prin acele hobby-uri iti vei face si prieteni.
Intra in comunitati online ( sau in realitate). Internetul te poate ajuta, cauta un subreddit sau un server de discord, sau grup de Facebook, gasesti tu ceva, trebuie doar sa fie ceva ce te intereseaza si pe tine. Eu de exemplu am gasit prieteni cu aceleasi interese in mediul online iar dupa ceva timp ne-am vazut fata in fata si pot sa zic ca imi sunt prieteni buni.

Cat despre a doua intrebare, parerea mea e ca de acum incolo iti faci prieteni pe baza de preferintele tale, pana acum erau prietenii "fortate" dupa cum ai spus. Ori vecini, ori colegi, ori prieteni ai familiei, astea le consider fortate, fara interese comune (care pot fi prietenii bune dar nu e o regula).

In ori ce caz astea ar fi recomandariile mele, un alt sfat ar fi ca nu ai nevoie de o tona de prieteni, nu numarul de prieteni conteaza ci cat de puternica e conexiunea intre voi.

1 răspuns:
| eckblume a răspuns:

Colegii tai te numesc tocilar, dar tu te simti asa? Prin termenul,, tocilar" se intelege o persoana care toceste materia. Adica inveti mecanic, iar memorarea nu este de lunga durata. La varsta ta stii japoneza. Tu clar nu pari sa inveti mecanic, ci logic. Prin invatare logica tu asimilezi informatiile si stii sa le aplici.
Propune-le colegilor tai sa iesiti undeva unde ies si ei de obicei. De exemplu la cinema, teatru. Inscrie-te la un voluntariat (poti sa iti faci sau nu prieteni, dar macar e o experienta). Alege pe cineva cu care ai interese comune. Mi-am facut recent noi prietene dupa ce am discutat despre o anumita carte.
Inscrie-te la un sport/curs de arte martiale. Trebuie sa iesi din casa altfel nimeni nu te va cauta. Stii de ce? E impresia aceea:,, A, el oricum nu vine ca sta in casa si invata."
Invata sa canti la un instrument. Asa poti cunoaste oameni care sa aiba aceleasi interese ca tine. Nu iti recomand sa faci parte dintr-un anturaj periculos (droguri, cluburi).
Cred ca vei merge la liceu in toamna daca nu ma insel. Acolo poti sa fii mai prietenos si sa incerci sa iti faci prieteni.