| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema destul de naspa.

Ma atasez foarte repede de anumite persoane si sunt ranit foarte usor.

Adica in sensul ca eu pun suflet prea repede... ma atasez de o fata prea repede si ea ma raneste fara sa vrea. Adica sunt constient ca ei ii trebuie mai mult timp sa simta ce simt eu.

Mi se intampla asta mereu chiar si la prieteni.

Cum sa fac sa nu imi mai pese? Sa nu mai pun suflet?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| OldSoul a răspuns:

Incearca sa nu te mai atasezi.

Atasamentul e strict proportional cu gandurile pe care le ai tu cu referire la ea.
Daca te gandesti mai mult la ea, daca-ti imaginezi anumite situatii/ipostaze, treptat te vei atasa mai mult de ea.
Subconstientul tau stie ca te gandesti la respectiva persoana, si te face sa te atasezi de ea, insa el nu stie daca persoana respectiva e persoana potrivita sau nu.

Ceea ce ai tu de facut e sa te opresti din a-ti face iluzii, sperante la inceputul socializarii cu o fata, daca e sa fiu mai exact, incearca sa nu cauti o relatie, incearca doar sa socializezi inteligent cu ele, iar in timp vei vedea daca-s de nasul tau sau sunt de dat uitarii.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inainte sa te atesezi de o fata, intreab-o daca te place si te vrea de prieten, ca sa nu risti sa aflii dupa ce te atasezi, ca ea are preten deja sau place pe altul.

| Catalina990099 a răspuns:

Din pacate sentimentele nu le putem controla. Dar totusi gândește -te la lucru asta inainte sa faci asta. Gândește-te in primul rand la tine, tu esti cel mai important si vezi daca merita sau nu sa suferi.