| quickly a întrebat:

am o problema la care sper ca ma puteti ajuta. Deci eu de 1 luna si ceva incoace am prins un obicei foarte prost de a ma culca numai la 5, 6, 7 dimineata depinde dar mai devreme nu pot sa adorm. Cum as putea sa scap de acest obicei prost si sa revin la programul normal de somn daca stie cineva care a fost in situatia asta!

Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| sensesDelight a răspuns:

Și eu am aceeași "problemă". Bine, eu nu o consider problemă pentru că, fiind în vacanță încă nu mă deranjează.
Te sfătuiesc să încerci să stingi lumina pe la 12-1 și să te bagi în pat. Închizii ochii chiar dacă nu poți adormii, măcar te odihnești puțin. Pune-ți alarma apoi pe la 8-9-10 dimineața (în funcție de ora la care ți-ar conveni să te trezești) și atunci CHIAR să te scoli.
Probabil nu va funcționa din prima, nici din a doua sau a treia, dar după ceva timp organismul tău va simți oboseala și va ceda la ore mai rezonabile.
Merge, la mine cel puțin. Așa fac eu înainte să înceapă școala.
Sweet dreams! ^^

5 răspunsuri:
| browneyes99 a răspuns:

Personal nu am fost in situatia asta, dar fratele meu da.Ma rog nu se culca chiar la orele alea, dar tot tarziu se culca si el.Bea ceaiuri pentru somn, adica care sa te adoarma.Se gasesc la farmacie.Vei adormi mai repede.Nu mai bea Cola sau Pepsi sau ma rog orice contine cofeina.

Sper ca ti-am fost de ajutor!:*big grin

| sceptic a răspuns:

Eu de 3 luni adorm doar cu pastilelaughing
am fost si la un doctor, mi-a spus sa "obosesc" seara.
Fa o baie calda, si lasa netul, da drumul la muzica incet si relaxeaza-te

| deutza_2137 a răspuns:

Si eu am trecut prin cam o chestie asemanatoare...in timpul scolii ma culcam pe la 11 noaptea si ma trezeam pe la 1 dimineata... aveam iasomnie. poate aceasii chestie o ai si tu uite site incearca si poate da rezultate http://www.util21.ro/naturiste/tratament-naturist-impotriva-insomniei.htm succes!

| quickly explică:

Mersi pentru sfaturi, nici pe mine nu ma prea intereseaza pentru ca e vacanta cum ziceai tu @sensesDelight dar m-am cam saturat vreau sa na culc mai devreme ca ma culc la orele care v-am zis, si ma trezesc dupa amiaza la 3, 4 si apoi pierd toata ziua... dorm ca spartu (scuzati expresia)... asa am patit mai multe veri din cauza si a calculatorului.

| nicoleta01 a răspuns:

Si eu am patit la fel. incearca sa te trezesti mai de dimineata si sa nu dormi deloc dupa masa asa seara cu siguranta iti va veni somn si vei adormii dar incearac sa te trezeste de dimineata de acum incolo ca nu va merge din prima zi. pupici