| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema mare. Orice nota as lua nu o pot multumi pe mama sau pe tata. Azi am luat un 9 la mate si un 10 la engleza si mi-au zis ca e foarte prost! Am plans efectiv 30 de minute! E frustrant! Am ajuns sa plang pentru ca iau 10?! Pentru ca ei spun ca sigur eu nu sunt de 10. Si aceeasi poveste din clasa a5-a pana acum in clasa a8-a. Ma doare ca parintii mei, stiind ca sunt cea mai buna din clasa si singura care invata si nu copiaza la teste, imi spun ca nu stiu nimic. Eu ma straduiesc sa invat si sa fiu prima, vin cu note de 10 si 9 si rare ori 8 iar ei nu sunt multumiti. Azi am cedat. De obicei sunt obisnuita dar azi am simtit nevoia sa ma eliberez si sa plang. Ce as putea sa fac?

3 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Încearcă să iei 3 la mate și 5 la engleză poate or fi mulțumiți și te îmbrățisează
glumeam.
Poate că părinți tăi au o psihologie din aceea prostească de a nu te lăuda niciodată când obții aceste note mari pentru a te face și mai ambițioasă știind că tu ești o fată conștiincioasă.

| HazelEyes77 a răspuns:

Sunt foarte exigenti parintii tai... exagerat. Cum naiba sa iei numai 9 si 10 si sa nu fii multumit de copilul tau? Ce n ar da altii sa aiba un copil asa... poate unii se straduiesc sa i faca sa treaca corigenta sau clasa. Incearca sa nu mai pui la suflet reprosurile lor nedrepte desi stiu ca dor. Esti un copil bun. Ar trebui sa ti gasesti timp si pentru tine sa faci lucruri care chiar iti fac placere altfel o sa clachezi la un moment dat. O fi scoala importanta dar trebuie sa ai libertatea sa faci si altceva. Fii tare, draga mea!

| munteanuionvictor a răspuns:

Să nu mai plângi. Ar trebui să fie mai înțelegători. Notele sunt importante, dar să nu exagerăm. Trebuie să ai un stil de viață echilibrat; să ai și timp liber. Găsește o prietenă de încredere sau o colegă și descarcă ce ai pe suflet.