| anonim_4396 a întrebat:

Am observat niste chestii ciudate in ultima vreme.
Unii copii spun ca au o viata trista, ca nu inseamna nimic pentru nimeni si ca vor sa moara. Pe langa asta am vazut ca ei cauta metode de sinucidere "nedureroase". Nu îi inteleg pe copiii ăstia.
Ca sa intelegeti mai bine ce vreau sa spun o sa las niste link-uri. Voi ce credeti---de ce vor ei sa faca asta? https://www.tpu.ro/......kte-asa-e/
https://www.tpu.ro/......inucidere/

Răspuns Câştigător
| Castiel a răspuns:

Prostie originala. Acest tip de oameni nu vor sa fie fericiti. Daca ar fi vrut atunci ar fi incercat sa faca ceva mai mult decat sa planga pe internet. De asemenea e greu sa te sinucizi, necesita munca. Nu au curaj sa o faca. Este un paradox.

| anonim_4396 explică (pentru Castiel):

Am auzit de cazuri in care dupa ce au incercat sa se sinucida si nu reuseau erau vazuti ca invingatori si nu mai stiu ce. Invingatori pentru ce....ca au fost atat de nebuni incat sa incerce sa se sinucida si dupa aia raman cu sechele tot restul vietii ( vorbesc de cei ce au scapat)

| Castiel a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei ce au scapat, se spune ca sunt "invingatori" pentru a ii incuraja. Este un mod de a capata atentie. Poate victima in sine nu asta a vrut sa obtina, dar hei, atentia te face sa te simti bine. Este despre morala aici si despre cum reactioneaza lumea in situatii de genu'. Nu stiu de ce iti pasa de altii, vrei si tu atentie?

| anonim_4396 explică (pentru Castiel):

Nu vreau atentie. Am pus intrebarea pentru ca sunt curioasa sa vad ce vor spune si altii despre acesti "sinucigasi". Sunt destul de interesata de ei( imi place psihologia). Sunt curioasa sa vad ce se afla in mintea lor.

15 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mereu au fost chestii de genul asta. Hormoni + situatie aiurea acasa sau bullying + faptul ca ei cresc, lumea se schimba in jurul lor, e un haos de reactii chimice in ei, incep sa gandeasca, se cred mai maturi si incercati de soarta decat sunt de fapt (toti am facut asta) etc. Sunt multe cauze. E usor sa judeci din afara. Adevarul e ca multi au vieti crunte si se descarca aici. Din generatia mea, cam toti am avut in adolescenta depresie sau ganduri suicidare cel putin o data, chiar si dintr-o prostie. Si majoritatea am suferit abuzuri in familie etc. Nu mi se pare ceva neobisnuit la un adolescent sa aiba faze din astea. Mai ales intr-o tara ca Romania, unde NU AI IDEE cate mizerii se intampla in familii.

Nu e nimic amuzant in a-ti bate joc de un om pe care nu-l intelegi, inseamna ca esti mai bolnava decat ei.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Da, dar unii mai si exagereaza. Nu exista problema pe care sa nu o poti rezolva. Exista psiholog dar multi nici nu vor sa auda de asta.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat timp exista mentalitatea,, numai nebunii merg la psiholog, haha, nebunule,, da, multi nu o sa vrea sa auda de asta.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Psihologul nu e pentru nebuni. Daca te duci acolo nu inseamna ca esti nebun. Din pacate, in ziua de azi tinerii cred exact ce ai spus si tu...te duci la psiholog=esti nebun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca nu sunt aestetici...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cel mai bun raspuns rolling on the floor))) laughing))

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da. Prea multi adolescenti se compara cu frumusetile si cocalarii de pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vor si ei atentie si nu-s buni de nimic. Eu cand vad in timeline pe retele de socializare le dau block si imi bat joc de ei cu screenshoturi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Unii sunt amuzanti si merita sa iti bati joc de ei laughing). Am cunoscut specimene de genul.

| Treaem24 a răspuns:

Lipsa de minte si creier

| anonim_4396 explică (pentru Treaem24):

Ai dreptate

| Treaem24 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cand eram copil mic ma gândeam ce sa fac sa ma joc pe unde sa umblu si din astea nu tampeni ca acum