| relax3 a întrebat:

am si eu aici un caz mai delicat.Prietena mea careapropo are 13 ani i s-a inceput ciclu pe data de 31 octombrie anul 2013.Totul a decurs bine si in noiembrie, cind in a 3-a luna in decembrie ciclul nu i-a mai venit.Nua a tras mare atentie la asta.Luna ianurie iarasi nu i-a venit.A inceput sa se ingrijoreze si vreau sa stiti ca nu a avut vreun act sexual, doar se masturbeaza.Ce ar trebui sa faca? e normal toata asta asa la inceput? un sfat va rog dau si fundita

Răspuns Câştigător
| ILoveYou26 a răspuns:

Sa stea linistita si sa nu se sperie, ca nu are de ce.
La varsta ei e normal sa aiba dereglari.
Pana la 18 ani e posibil sa se tot confrunte cu chestii dastea.Depinde de organism.
Si acum cand o sa-i vina menstruatia o s-o tina mai mult, si o sa-i curga si mai mult.Dar sa nu se sperie.E normal sa se intample asta la varsta ei.

3 răspunsuri:
| BlackEyedGirl a răspuns:

E normal, asa e la inceput, vine neregulat, si medicii spun ca e posibil chiar 1-2 ani sa vina asa, dar foarte multe persoane au problema asta si pana la 18 ani, depinde de organism happy

| OliviaOly a răspuns:

Nu va speriati..Asa este la inceput.Menstruatia este neregulata la inceput tine 5 zile o luna ai alta nu ai.N-ui nimic strasnic. happy