| CatalinaDan a întrebat:

Salut,TPU! Am si eu o intrebare....as vrea sa imi fac un piercing in cartilaj...ce parere aveti? doare? se poate infecta? Astept raspunsuri. Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Durerea variaza de la persoana la persoana, in functie de sensibilitatea acesteia, dar in general, nu doar foarte tare si este suportabila. Sa zicem ca ar fi 6-7 pe o scara de la 1 la 10. Piercing-ul in cartilaj se vindeca ceva mai greu, in aproximativ 3-4 luni (complet), dar e relativ usor de ingrijit. Poti folosi Tetraciclina, pe care o aplici dupa ce ai curatat zona cu putina apa calda sau cu spirt, iar daca apare o infectie (lucru destul de comun) si nu trece in maxim o saptamana, incearca uleiul de arbore de ceai, pe care il gasesti in farmacii - vindeca infectia in 2-3 zile, de obicei. Cat despre modul in care ti-l faci, eu as recomanda sa ti-l dai direct cu un cercel bine ascutit, pe care il lasi aproximativ 2 saptamani inainte de a-l inlocui cu ceea ce doresti. Incearca pe cat posibil sa nu-l misti prea mult in perioada de vindecare, fiindca asta poate duce la aparitia iritatiilor si/ sau infectiilor. In general, un piercing infectat (ma refer strict la zona urechii) nu este ceva rar intalnit si nici ceva grav, daca folosesti ceea ce trebuie pentru vindecare. Si inca ceva: cercelul trebuie sa fie neaparat de argint/ aur sau otel inoxidabil, la fel ca si cel pe care il vei pune dupa vindecare.

| CatalinaDan explică (pentru thegatekeeper):

Oricum,eu vreau sa mi-l dau la salon..nu singura. Multumesc mult happy

| thegatekeeper a răspuns (pentru CatalinaDan):

Atunci e mult mai bine, fiindca va fi dat si mai corect.
Cu placere happy