| sadboyaf21 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Patesc ceva(cu politia) daca am facut un cont de Instagram pentru a face hate cuiva? Gen persoana aia ma barfea etc.
As vrea sa stiu si eu daca e lege sau ceva, spunea ca ma reclama la politie.
Multumesc!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce scrii, fapta ar putea fi infractiune sau sa atraga doar raspunderea civila.
Te sfatuiesc sa nu faci nimic ilegal, nu se stie ce poti pati.

| sadboyaf21 explică (pentru Ioandelasal):

Daca am scris ca este o persoana naspa si ca nu recomand increderea in ea este infractiune?

| Ioandelasal a răspuns (pentru sadboyaf21):

Nu este infractiune. In schimb poate sa te dea in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, pentru afectarea dreptului la demnitate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa iti sparga mascatii usa in principiu

| Andreeush a răspuns:

Ce ai făcut tu e foarte urât, dacă aveai ceva de zis trebuia să îi zici de pe contul tău în loc să te ascunzi.
Poliția nu are ce să îți facă, în cel mai rău caz o să primești o amendă dacă te reclamă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica ai vrut sa iti bati cucu de cineva, dar nu ai putut cu numele tau, asa ca te-ai ascuns si ai facut asta anonim happy
Daca aveai ceva sa ii spui puteai sa-i spui in fata sau de pe contul tau.
Zic si eu.
Daca aia afla, sau ala, si ti-o intoarce, nu cu aceeasi moneda, si inzecit, si tot asa, anonim? laughing cred ca nu ti-ar place.