| alex2496i a întrebat:

am si eu o nedumerire, sunt in clasa a 11-a (profil Mate-info) iar dupa terminarea liceului as dori sa urmez o facultate, ceva calculatoare, as dori sa stiu care sunt facultatile pentru asa ceva?
Precizez ca ma descurc foarte bine la matematica, la info binisor (insa fac pregatire si o sa invat tot ce tine de programare) iar din partea Hardware stiu cam app tot
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista doua posibilitati mari si late. Facultatea de Informatica sau cea de Automatica si Calculatoare. La informatica vei face 99% programare software pe cand la Automatica si Calculatoare vei mai faci si partea de hardware (proghramare embedded, microcipuri etc) dar si robotica in functie de cum iti alegi sectia.

PS faptul ca stii tot despre hardware nu te ajuta la nimic, pentru ca la nicio facultate nu te pune sa asambelzi/dezasamblezi un calculator.