| mihai94ro a întrebat:

Sunt in clasa a XII-a profil mate-info si nu stiu la ce facultate sa merg.Sunt destul de bun la mate si ma descurc binisor si la chimie, in rest nu prea ma pasioneaza nimic.Din pacate la info am inteles mai greu in clasa a IX-a ce s-a predat la inceput si asta m-a descurajat un pic si nu am insistat cu informatica(ma refer la programare)decat ceea ce era in programa de la clasa. Aveti ceva idei? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| kiv1990 a răspuns:

Pai la universitate cind mergi nu te duci deja invatat, ci mergi sa inveti. Te-as sfaui sa mergi la politehnica(IT, sau SI), eu cind am intrat la facultate am invatat a programa de la inceput si pe parcurs am observat ca 85% din studenti nici nu aveau traba cu ce invatam insa sa stii ca au devenit specialisti foarte buni. fiind ca nu au mers invatati de la liceu, dar au invatat la universitate, ei si mate la politehnica se face din greu. eu aveam in anul 1, 12 perechi de mate pe saptamana

| mihai94ro explică (pentru kiv1990):

Am o teama sa dau la politehnica.Stiu ca se face si multa fizica, iar in acesti 4 ani de liceu nu am acordat o importanta deosebita fizicii, am invatat doar asa din cand in cand.Ce mi-a placut in liceu la fizica a fost capitolul de electricitate si cred ca daca m-as uita prin ceva manuale de a 10-a si a 11-a as putea sa le invat mai bine si singur.Am auzit cazuri in care unii au mers la politehnica fara sa stie prea multa fizica si au avut mari probleme in primii ani chiar daca erau buni la mate si la info.

5 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Ce ti-ar placea sa faci in urmatorii 40 de ani zi de zi, fara sa te plictisesti si fara sa ti se faca sila?

| Uza a răspuns:

Anatomia iti place? Daca te descurci la chimie e un pas destul de bun sa urmezi o facultate de medicina si in plus e destul de banoasa si sigur iesi din facultate cu un loc de munca asigurat.

| andreeaoprea a răspuns:

Mai poti da si la ASE la Cibernetica, Statistica si Informatica Economica...si te sfatuiesc sa alegi in anul 2 Informatica Economica. O sa poti merge mai tarziu fie pe economie, fie pe IT sau sa le combini. La Ase programul e destul de lejer, insa e ceva munca cu matematica si programarea(mai ales programarea din anul 3big grin).

| faranume18 a răspuns:

Du-te la psihologul scolii