| pWd a întrebat:

Am si eu o problema. Astazi cand eram cu prieteni pe strada (spargeam seminte de plictiseala) si vine un copil (de 15-16 anii, asa spune el iar, eu am 14 ) si cand vorbeam de cu o fata de care imi place spune el "Iaoo! nu mai stai! laughing ) si asta m-a cam enervat si i-am raspuns indiferent "Bine ma..." si nu stiu spune el ca vrea sa ma bata sau nu stiu ce. Tot indiferant i-am raspuns : "Daca spui tu. " Si mi-a dat o palma in cap, in momentul acela m-am sculat l-am impins putin nu mai avea mult si cadea laughing si dupa spune " Ba protule! Vrei sa-ti ei bataie? Hai joaca-te tu. " si eu : "Daca spui tu. n-am nimic in potriva laughing " si totata lumea a inceput sa rada laughing El s-a simtit cam nasol si si-a luat bicicleta in brate si spune el : "Poateti F!@^!& una in gura cu roata asta!" eu tot l-am tratat indiferent si a tacut dupa un timp inceapea sa spuna : "Ce crezi fraiere? Crezi ca imi e frica de fratetu' (Fratele meu are 19-20 de ani. nimic interesant)" Si a continuat sa spuna pana s-a plictisit si a plecat rolling on the floor
Iar acum revenind la intrebarea mea:
Ce ar trebui sa fac? Sa il bat (nu sunt o persoana violenta, nu am motive" sau sa il las in pace sa-si faza de drum?

8 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Ok, se vede ca ai 14 ani, asta in primul rand.
In al doilea rand: Cei care se bat asa degeaba ori au "puta" mica, ori creierul minuscul, ori ambele.
Daca nu ai observat tu, am observat eu ca baiatul ala are una din ele, de obicei, ambele.
Ignora-l.
Prostii isi atrag oamenii facandu-i sa devina la fel, daca tu esti primul care incepe bataia, clar esti la fel de batut in cap ca el.
Lasa-l sa zica ce vrea si sa-si raceasca gura de pomana, daca vede ca-l ignori, iti mai spune o ultima injura, posibil te da dracu, si se opreste, ca se plictiseste, cum a facut si azi.
Daca da in tine, da, atunci aia se numeste auto aparare, si il faci K.O, dar asta-i cu totul altceva.
N-am nici o problema daca vrei sa-l joci in picioare atunci cand se ia de tine, sau daca se ia de fata aia de care-ti place, sau de vreunu din prietenii tai, dar daca esti tu primul care incepe bataia, singurul lucru de care dai dovada este ca ori esti la fel de prost ca el, ori, posibil, mai prost.
De obicei astia cu puta mica, ca si ala, simt nevoia sa compenseze defectul ala, prin injuraturi, tupeu, caini periculosi, masini "bengoase" sau bataie, de aia face asa, poti sa-i spui si lui asta cand il mai intalnesti, si sa demonstrezi ca nu e decat un copil frustrat de faptul ca are puta mica.
Nu fi ca el, foloseste-ti creierul.

| pWd explică (pentru MenInShadow):

Pai uite. zic ca nu il iau eu la bataie primul, dar eu nu astept sa ma duc acasa cu un ochii umflat sau cu nu mai stiu eu ce "nenorociri". Eu vreau doar sa-l potolesc.

| MenInShadow a răspuns (pentru pWd):

Nici n-am zis ca trebuie sa astepti sa dea el primul.
Am zis ca trebuie sa astepti pana vrea sa dea.
Ca daca ar fi dupa cum ai zis tu, poti sa astepti pana te joaca in picioare, apoi te taie, si te trimite acasa pe bucati, si abia APOI poti sa faci si tu ceva, daca mai poti.
Nu, atunci cand vezi ca e gata sa dea, sau daca da, si te feresti, atunci il joci in picioare.
Cu oamenii prosti nu ai ce face, nu te astepta sa te loveasca, asteapta sa vrea s-o faca, atunci simpla intentie este suficienta pentru a fi numita auto aparare si sa-i poti sparge botu.
Nu incurajez violenta, nu-mi place.
Dar cum asa este lumea, pot s-o spun: Violenta e buna.
Nu mereu, normal, dar uneori, este buna, pentru ca MULTI prosti nu stiu sa se potoleasca, si se iau la bataie din orice prostie.
Acum depinde de tine daca stii sa te folosesti de violenta cu cap, sau esti la fel ca toti ceilalti idioti, care stiu sa injure, dar daca le pui o intrebare serioasa, se uita la tine ca la copaci, si tot te injura, pentru ca nu stiu raspunsul.

| mdaria a răspuns:

De ce sa il bati, pentru ca el se crede curajos? Probabil este "curajos" pentru ca asa a fost tratat si el cand era mai mic, insa nu se merita. Cel mai bine e sa-ti vezi de drum fara sa raspunzi, altfel apar complicatii si nu se merita. iti recomand un film, daca nu l-ai vazut - http://www.imdb.com/title/tt0114168/?ref_=sr_1 Are legatura cu intrebarea ta.

| Marybm a răspuns:

Nu-l baga in seama, indiferenta doare cel mai tare

| blue0or0pink a răspuns:

Buna, daca vezi ca se linisteste iti recomand sa nu, dar daca vezi ca nu intelege incearca sa il ignori si daca nici atunci pune-l la punct.

| LuLu1998 a răspuns:

Nu te baga in mintea prostilor, nu merita

| Tibi1999 a răspuns:

Daca mai face figuri actioneaza!