| laur12 a întrebat:

Am un hard de 160 gb 7200 rpm si 8 mb buffer.In rest pc-ul este actualizat la zi. Dar in momentul in care il aprind imi lucreaza hdd-ul prea mult si nu inteleg de ce?! Peste 2 saptamana o sa-mi iau un hard nou de 1 TB 7200rpm si 32 mb buffer! As vrea sa intreb la ce este bun buffer-ul? Din cate am auzit si am citit, cu cat are mai mare buffer-ul cu atat lucreaza mai bine hdd-ul! O sa se vada difereta dintre cel de acum si cel cu 32 de mb buffer?! Raspuns cat mai bun, primesti funda! Ms multwinkingwinking

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bufferul sau memoria cache este memoria care stocheaza datele pe care unitatea centrala le va cere in curand. Cu cat bufferul este mai mare, cu atat cantitatea de date extrase in avans va fi mai mare. Diferentele nu sunt chiar atat de vizibile dar oricum se va simti.