| mihai4000 a întrebat:

am un prieten care e la religia martorii lui iehova si acesta nu avea voie sa se bage in nici o o relatie nici cu fete de alta religie nici cu cele din religia lui si s-a bagat cu o fata de alta religie si inca mai vrea relatii, doar ca eu nu inteleg un lucru : daca n-are voie acuma la varsta de 16 ani cand o sa poata avea voie sa fie ca faza e ca maicasa nu o sal lase plus ca el va fi exclus daca incalca o lege, sfatuiti-ma si voi cu ceva adica eu vreau sa stiu despre faza asta cu fetele va rog sa nu imi ziceti detalii,

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Cred ca ii este permis sa fie intr-o relatie doar cu fata cu care se va casatori (probabil dupa 20 de ani), care trebuie sa aiba aceeasi religie ca si el.

| sandra23roxana a răspuns:

Pai martori lui iehova nu au voie sa aiba relati sexuale daca nu se casatoresc cu acea persoana, si nu este asa nu este vorba de ani este posibil sa isi faca priete bineteles dar nu relati sexuale ...mai ales daca este botezat la acea religie si are relati sexuale si nu este insurat bineteles ca is exclude deoarece a incalcat juramandul fata de iehova adica botezul ...cand te botezi la martori lui iehova asta inseamna a te dedica lui adica ii promiti ceva