| mihai4000 a întrebat:

eu momentan sunt crestin ortodox iar mama vrea sa ne mutam la martorii lu iehova stiu cum este aceasta religie ca m-am documentat singurul lucru pe care nu prea il stiu este ca nu ai voie sa fii cu fete de alta religie si momentan nici cu cele de religia ta, pai eu ce sa inteleg ca nu ai voie nici sa te casatoresti?

35 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Martorii sint, in principiu, RETARZI. Vezi ca nu prea ai voie nici sa faci studii superioare...
P.S. De ce o maninca pe maica-ta sa treaca la aia? I-au promis o vaca sau ca ii platesc datoria la intretinere? Jeez...

| Inferno a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa urmezi o secta cretina daca nu doresti acest lucru, cand implinesti 18 ani o poti lasa cu domnul.

| danay72 a răspuns:

Faptul de a te casatori nu este ceva gresit, dar martorii lui Iehova se straduiesc sa respecte principiul,, de a se casatori in Domnul,,.Cu siguranta cunosti situl jw.org.Acolo vei gasi mai multe argumnete despre acest subiect, iar daca nu ai inteles, poti intreba pe martorii care vin la voi.

| RAY a răspuns:

Is multe chesti care au martori vad ca tu te-ai interesat de fete mai mult, pai da nu ai voie sa te insori decat cu martorele lui iahve din pacate, da amanta poti avea de orice religie fiule

| milan9 a răspuns:

Cateva date generale din istoricul acestei secte...
Având aceleasi rădăcini cu adventistii, Martorii lui Iehova s-au hazardat să profeţească data sfârşitului lumii.
Mai întâi a fost Russell care a fixat, pe rând, mai multe date: 1874, 1914 si 1915. Urmare a neîmplinirii "profeţiei" legate de anul 1914, secta a început să propovăduiască că în acel an Mântuitorul şi-ar fi instaurat un Regat în ceruri (de unde şi până unde această imaginaţie bogată!?!).

După moartea lui Russell în 1916, J. F. Rutherford, noul conducător, s-a aventurat să afirme că "milioanele care trăiesc acum nu vor muri niciodată", anuntând sfârsitul lumii pentru anul 1925. Până atunci însă, Rutherford prevedea învierea din morti ca având loc în 1918.

Pentru anul 1925 el a anuntat că cei trei patriarhi Avraam, Isaac si Iacov vor reveni pe pământ!?! În acest sens, secta a strâns bani şi a construit o vilă luxoasă în apropiere de Los Angeles, pentru a-i caza pe cei trei(!) pe cei trei, dar în care, bineînţeles că s-a "instalat" el singur!

Presedintele Knorr a renuntat la falsa "profeţie" că cei trei patriarhi vor reveni pe pământ, afirmând în schimb că acesti "conducători" există deja, ei identificându-se cu conducerea organizatiei lor (!). Evident, el este cel care s-a stabilit în luxoasa vilă!

Knorr a "refăcut calculele" si în 1961 a început să anunte anul 1975 ca dată sigură pentru întemeierea Împărătiei lui Dumnezeu. Trecând si anul 1975 fără să se întâmple nimic, în cadrul sectei s-a declansat o criză puternică şi aproximativ un milion de membri au plecat.

Criza se pare că nu a fost încă depăsită, întrucât secta nu îndrăzneste să lanseze un alt termen pentru sfârsitul lumii, pentru a ţine aprins zelul şi entuziasmul adeptilor.

Potrivit Scripturii, profetia neîmplinită este caracteristica de bază a unui profet mincinos (vezi Deuteronomul 18, 21-22).

| milan9 a răspuns:

Poate cel mai important aspect este faptul ca aceasta grupare nu este una crestina, iar ei recunosc acest lucru. Acest lucru a plecat de la insusi fondatorul ei, Charles Taze Russell, recunoscut ca fiind mason.

Miscarea iehovista, fondata pe minciuna si false profetii, a fost ridicata prin banii celor care si-au vândut avutul pentru a-l dona la cerere (catre secta) in asteptarea in repetate randuri (1874, 1914, 1915) a sfarsitul lumii prezis de manipulatorii lideri ai retelei: J. F. Rutherford, Russell, Knorr, etc.

Este o miscare ce doar sustine ca respecta Biblia dar care de fapt in realitate o calca in picioare, imbratisand in schimb orbeste interpretarilor mereu schimbatoare ale liderilor venite prin brosurile aduse din centrul lor din strainatate.

Preocupaţi să denatureze şi să schimbe cuvintele Bibliei, au scos din aceasta tot ce nu le-a convenit!
Pe lângă acest prim fenomen, mai există şi cel al „profeţiilor" false, afirmaţii care niciodată nu s-au împlinit!
Aşa-zisele profeţii făcute de ei, sunt o blasfemie adusă Sfintei Scripturi care spune:,, Şi eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărţi: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta (Apocalipsa 22, 18);

| milan9 a răspuns:

@Mihai4000, de retinut este ca noi ortodocsii (impotriva "fumigenelor" cu care ai fost intoxicat de unul sau altul din acea grupare) nu ne "inchinam" nici picturilor si nici moastelor. Li se acorda acestora doar o CINSTIRE pentru ceea ce reprezinta: trupul unor sfinti(in cazul "moastelor") sau imaginile unor scene biblice (picturile de care spui).

| milan9 a răspuns:

Religia adevarata NU se cunoaşte după faptele libertăţii oamenilor, după faptele lor! Omul poate respecta sau încălca. Nu legea este vinovată dacă a fost încălcată, nu credinţa dacă nu a fost respectată.
Cei care traiesc in pacate, care curvesc, cei care sunt robii patimilor grele nu sunt fii ai Bisericii, sad ci dimpotriva, nu cunosc drumul spre Biserica, nu o respecta ii incalca toate Legile si recomandarile divine. sad

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"...de retinut este ca noi ortodocsii (impotriva "fumigenelor" cu care ai fost intoxicat de unul sau altul din acea grupare) nu ne "inchinam" nici picturilor si nici moastelor..."

Intr-un fel ai si tu dreptate, voi ortodocsii, adica cei platiti pentru a fi ortodocsi, de la ultimul popa la patriarh chiar nu va inchinati la prostiile alea, doar ii faceti pe fraieri sa plateasca pentru a face asta.

| milan9 a răspuns:

Legea, Biserica, sau învăţătura, NU sunt ele vinovate pentru faptele omului (*din moment ce acesta este inzestrat cu libertate):

- Nu Dumnezeu prin LEGEA Sa a fost vinovat pentru căderea lui Adam şi a Evei în Rai; (pomul rău cu roade rele era omul cu libertatea lui)

- Nu Dumnezeu prin LEGEA Sa a fost vinovat pentru căderea evreilor (chiar de fiecare dată după ce Dumnezeu completa aceeastă Lege!), ci omul cu RESPONSABILITATEA lui.

- Nu Dumnezeu prin LEGEA Sa a fost vinovat pentru căderea unui anumit apostol (Iuda), sau anumitor creştini în chiar Noul Testament (Anania şi Safira), ci omul cu libertatea lui... sad

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"- Nu Dumnezeu prin LEGEA Sa a fost vinovat pentru căderea lui Adam şi a Evei în Rai; (pomul rău cu roade rele era omul cu libertatea lui)"

Deci The God asta a creat totul perfect, el fiind foarte destept, dar ce zic eu, "perfect de destept", dar lasa loc de intors atat pentru ingeri, cat si pentru oameni, care si unii si ceilalti i-au dat flit(ma rog, unii dintre ei). Evident ca el stia ca se va intampla asta, ca doar e "perfect de atot-toate".
Se pare ca suferea de o plictiseala cronica daca s-a apucat de astea, ii trebuia un mijloc de amuzament, sau toate astea sunt doar povesti create cu un scop?
Cum plictiseala nu e dumnezeiasca, evident ca totul e doar o poveste pentru creduli.

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

Dumnezeu nu se joaca cu vietile nimanui. Ioan3, 16 "Căci Dumnezeu aşa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică."

De ce Dumnezeu a pus asa mare pret pe LIBERTATEA UMANA?

Fiecare dintre noi ii numim drept "prieteni" pe cei care au o anumita afinitate cu noi. Aceasta afinitate este un ecou libertatii lor si nu o actiune mecanica regizata.
Nimeni nu isi alege "prieteni" dintre cei care asteapta prima ocazie pentru a ucide, pentru a trada, pentru a insela asteptarile.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

?!? Ce are sula cu prefectura?!

| milan9 a răspuns:

Este un lucru esenţial faptul că Sf. Cruci sau icoanelor li se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "închinare" (nu divinizare)! Icoanele sunt doar obiecte de cult.
Evreii nu se "temeau" de sutele de feluri de obiecte de cult adoptate la cererea lui Dumnezeu...
Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată lingvistic de polisemia termenului. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.
Ori, ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…

| milan9 a răspuns:

Multe secte invită la studii biblice, DAR, "studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! Scriptura insa nu poate fi folosită si denaturată la fel. Din această cauză doar există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| milan9 a răspuns:

Un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat...
Si..., o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.
Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| milan9 a răspuns:

Secta cu pricina in nici un caz nu Il "onoreaza pe Suveranul Universului" (toate zeciile de mii de religii si secte de pe fata pamantului sustin asta...), din moment ce incalca in mod direct invataturi ale Noului Testament.

| milan9 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu nu a venit în lume pentru a lăsa o Biserică asemeni unui sat de femei vădane, fără câini, sau ca pe un sat părăsit în care sa faca fiecare ce o vrea… thinking Nu!
ÎN REALITATE, BISERICA primelor secole era foarte puternică! Numai astfel a putut da sute de mii de martiri și sfinți…

BISERICA primelor secole era foarte solidă și solidă a rămas, altfel Mântuitorul Hristos ar fi spus niște vorbe în vânt prin cuvintele de mai jos: (la asta ajung să-l reducă sectanții pe Hristos: la o Persoană care a vorbit degeaba, fără rost…)

- Fiul lui Dumnezeu a spus despre Biserica Sa:
- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)
- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28
- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20
- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| Holiday a răspuns:

Nu te poate obliga nimeni sa-ti insusesti o religie sau alta, nici macar parintii tai, daca sunt cat de cat intregi la minte.
Pe de alta parte, atat ortodoxia cat si martorii se bazeaza pe aceleasi povesti fara nici o noima, ca orice fantezie religioasa dealtfel.
Deci intelept ar fi sa-i lasi in plata lor si pe aia si pe ailalti, ambii vand iluzii pentru creduli.

| STAVROS300 a răspuns (pentru Holiday):

In primul rand, invata sa scrii corect!
Iar, in al doilea rand, nu poti sa vorbesti despre ceva ce nu stii sau n-ai incercat. Presupun ca nu ai fost niciodata la biserica sau ca ai deschis vreodata o carte de rugaciuni sau macar teologica. Numai cei care au experienta pot vorbi, ca asa toti pot avea opinii, idei, speculatii, teorii etc.

| Holiday a răspuns (pentru STAVROS300):

"In primul rand, invata sa scrii corect!"

Ce iti pare gresit?
Uita-te mai bine la cum scrii tu:
"Daca simti o chemare spre o alta religie, e alegerea ta, dar nu trebuie sa fi influentat de ceilalti."
Sesizezi greseala ta?

"Presupun ca nu ai fost niciodata la biserica sau ca ai deschis vreodata o carte de rugaciuni sau macar teologica"

Presupui prost. Am trecut si pe la biserica si am citit si unele scrieri teologice. Evident si una si alta nu sunt decat pierdere de timp.

"Numai cei care au experienta pot vorbi"

Nu trebuie sa ai experienta in mirosit rahat ca sa-ti dai seama ce e, numai ca unii din prea multa experienta ajung sa se obisnuiasca cu mirosul, si chiar incepe sa le placa, iar apoi devin dependenti de el.

| sublime89 a răspuns:

Mama ta nu a fost tocmai inspirata cand a decis asta.

| AlexanderAdrian a răspuns:

1. prefer oricand un crestin decat un martor. mi se face scarba numai gandindu-ma la ideile pe care acesti subversivi le au

2. maica-ta nu te poate obliga sub nici o forma sa-ti schimbi credinta. daca tu nu doresti asta si mama ta pune presiune pe tine se cheama abuz parental si o poti reclama oricand la politie, protectia copilului etc.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ei Mihai, cine ti-a spus ca nu ai voie sa vorbesti cu fete? Martorii? Nu as crede. Sa vorbesti, sa ai amici, din aceeasi religie, este bine, caci te protejaza de multe rautati. Si asa ca esti in aceeasi religie, nu esti absolvit de probleme, pentru ca traim im lumea lui Satan, care, numai cu probleme si nemultumiri se confrunta. Dar ceea ce este important, este sa te convingi tu singur ca a urma modul de inchinare adevarat, si a avea un mod de viata care este aprobat de Dumnezeu, te ocroteste de mult necazuri. De exemplu, ati gasi un (o ) prieten(a)_adevarat, este mare lucru, mare lucru sa stii ca cineva are o iubire de sacrificiu fata de tine si fata de Dumnezeul caruia ii datoram viata. Doar increderea in WEl ne aduce mari binecuvantari. Mama ta daca va face asa, fii sigur ca a ales cel mai bun mod de viata, care-l onoreaza pe Suveranul Universului. Si sa mai stii ceva sickoamenii care nu-l cunosc pe Dumnezeul adevarului, nici odata nu-ti vor da indrumarea buna si adevarata. Studiaza Biblia cu Martorii si o sa gasesti raspunsuri la intrebarile tale. Nimeni nu te obliga sa-ti schimbi religia pana nu cunosti tu realitatea, si sa constati tu, care este vointa lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca ai trece de la dinamovisti la stelisti, si nu esti sigur daca ai voie sa te intalnesti si cu rapidiste sau steliste...
Cam atat de usuratica e dispozitia ta de a te muta de la Ortodoxie la o secta.
Constantin Brancoveanu si copiii lui au preferat sa fie decapitati decat sa treaca de la Ortodoxie la islam, dar tu iti pui problema daca nu ramai fara fete, in caz ca te muti la sectanti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihai, sufletu' meu, orice fata stie ca dragostea adevarata trece prin stomacul lui Jehova.Va face si ea pasul, iar voi veti trai pana la adanci... facturi, de asta de care am eu acum, i-am dat drumul din plic si a ajuns fisetul pana in beci.Hai, pa! ca trebuie' sa cobor sa vad totalul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine, noi romanii ne falim cu ortodoxia dandu-ne cei mai credinciosi, in schimb, in loc sa ne inchinam Domnului ne inchinam la moaste si picturi ce reprezinta animale cu 2 ori patru picioare, blamam pacatul dar nu facem nimic sa iesim din el.

E usor sa spune despre o religie ori alta ca este o secta nenorocita, ca in afara de ortodoxie, orice duce in IAD si nu aduce mantuire, dar oare...asa-i?

@mihai4000, o Biserica se cunoaste dupa rodul ei, daca "credinciosii" traiesc in pacate in afara bisericii, curvind de sarbatori, al slavesc pe Satana caci nu vor sa zmereasca si sunt robii patimilor grele, incesturi, jocuri de noroc etc. atunci ia seama ca te duce la pieire.

Priveste fara sa judeci, priveste fara sa lasi pe nimeni sa judece in locul tau, esti dator sa cauti Adevarul, apoi alege-ti religia care vrei sa te calauzeasca spre mantuire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia spune-i mamei tale; mama e adevarat ca, daca parintii mananca agurida, copiilor li se strepezesc dintii? daca e femeie desteapta va sti sa -ti raspunda. daca nu? nu.dar tu ramai ortodox sfatul meu.

| Voidwithin a răspuns:

Is cei mai mari sectanti aia.

| Delmoniko a răspuns:

Cel mai amuzant a sunat "vrea sa ne mutam". Schimbati apartamentul cu o garsoniera?
Eu cred ca unui copil, chiar minor, ar trebui sa i se dea dreptul sa cunoasca si sa aleaga o religie. Numai daca si cand vrea.
Apoi, decat sa "schimbati" religii aiurea ca pe niste chiloti murdari mai bine nu stati fara? Va da cineva afara din casa? Un stres in minus, bani in plus de la acatiste si lumanari.
Daca ortodocsii sunt indoctrinati, gandeste-te ca vei cadea din lac in put. Intr-adevar, respecta un anumit set de valori si dau clasa multor crestini, dar vor cu orice pret sa iti bage religia lor pe nas si traiesc gen amish (parerea mea).
Cat despre femei... daca tot esti aici, alege o satanista. Iti va schimba viata radical rolling on the floor

| STAVROS300 a răspuns (pentru Delmoniko):

De unde stii tu ca ortodocsii sunt indoctrinati? Cum ti-ai dat seama? Cate studii si cat efort ai depus ca sa afli asa ceva? Niciunul pentru ca vorbesti numai din auzite sau speculatii. Esti macar ortodox ca sa stii cum e viata unui crestin? Prietene, iti spun ca mai bine ai lua o carte si ai citi ceva folositor, sa stii si tu care e treaba cu religiile astea.

| Delmoniko a răspuns (pentru STAVROS300):

Intamplarea face, maestre, sa fii studiat. Si chiar mult timp. Si chiar la universitati de pretigiu din afara. Astea din tara sunt la fel de indoctrinate ca tine. Per total intre 8-12 ani. Voi face pentru istoria religiilor ce a facut Muller, Durheim, Frazer si Eliade. Ai auzit de ei? Trebuie sa fii orthodox neaparat ca sa stii cum vietuiesc dobitoacele? Nu, sunt Satanist! Ai ceva impotriva? E un stat liber. In plus, nu traiesc in Romanica de cacao, ci intr-un stat care ofera libertate cultelor. Nici macar nu sunt religios, asta ar fi o imbecilitate, o ofensa la adresa oricarei finte vii.

| DeusCorrupti a răspuns:

Aia sunt niste nenorociți.

| ElenaRomann a răspuns:

Este cea mai periculoasa secta din toate care exista. Spune-i mamei tale ca isi pierde sufletul.

| STAVROS300 a răspuns:

Un parinte spunea (nu stiu de ce religie era) ca e mai bine sa ramai in religia in care te-ai nascut. Daca simti o chemare spre o alta religie, e alegerea ta, dar nu trebuie sa fi influentat de ceilalti.