| anonim_4396 a întrebat:

Am un prieten care s-a certat cu părinții (motive religioase ) si s-a auto invitat sa doarmă la mine o noapte. Eu nu prea am loc disponibil in casa, dar am facut tot ce am putut si l-am primit. Eu am crezut ca doarme doar o noapte, dar se o saptamana nu a mai plecat si se simte ca acasă, nici nu ar dă semne ca ar vrea sa plece. Poate sta acasă dar nu vrea. Mi-a stricat tot programul. Eu fiind o persoana organizata. El vine de la scoala si se pune sa doarmă si după noaptea ma ține si pe mine treaz pana la 4-5 dimineata. De când a venit ma simt străin în propria casa si nu am timp de nimic. Mi-am stricat si programul de sport. Cum as putea sa ii zic frumos ca nu am loc si timp de el?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai gresit mult ca nu i-ai spus sa plece dupa prima noapte.
Spune-i frumos dar ferm ca a stat destul si sa nu mai vina la tine.
Am auzit undeva o zicala: "Musafirul trebuie sa fie ca o cometa: sa vina rar si sa plece repede."

| darrio2007 a răspuns:

Ii spui si lui, cu frumosul, ce ne-ai spus si nouă aici.Nu-l poti tine la nesfarsit la tine.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Ma miră, totusi, atitudinea parintilor lui.Nu au intrebat de el in acest timp?

| WaterDrop a răspuns:

Spune`i "frumos" sa se auto invite pe usa afara, pentru ca a profitat prea mult deja de bunatatea ta si daca el nu se simte atunci trebuie sa i`o spuna cineva.Prieten, prieten, dar mai gandeste`te si la tine.

| RagnarokR a răspuns:

Ii spui care era programul tau inainte de venirea lui si dupa venirea lui. ii expui deci imensele diferente si faptul ca tu iti vrei inapoi viata si programul. fie ca va pleca sau va sta, tu vei respecta cu strictete vechiul program, indiferent de preferintele lui. atunci omul, nu va avea ce face, va pleca. poate nu din prima, dar va pleca. insa si tu trebuie sa te tii tare pe pozitii si sa iti respecti programul, cel vechi