| gigibecalifan a întrebat:

Anul acesta am intrat in clasa a 9-a pe mate-info la unul din cele mai bune licee din orasul meu.Problema mea este urmatoarea:Nu cred ca mi se potriveste acest profil.La fizica si chimie nu prea inteleg mare lucru si la fel si la mate,unde am avut note mari in generala, iar la evaluarea nationala am luat aproape 10.Nici macar la informatica nu inteleg.

Ma simt stresat in permanenta ca am foarte mult de invatat si cateodata chiar nu ma pot concentra si ma supara mai mult faptul ca intampin dificultati la teme.

Ar merita sa ma mut la alt profil? Ar merita sa merg spre exemplu pe profil economic?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Lol!
Dar cine ti-a spus sa mergi la unul din cele mai bune licee din oras?
Du-te la unul unde s-a intrat cu medie mai mica, dar totusi nu e slab de nici scoala nu se face.Ramai totusi pe mate-info.De exemplu si la mine in oras e asa, este cel mai bun liceu, unde e greu la toate materiile.Si am liceul meu, unde s-a intrat cu medie mai mica, e mai usor, profesorii mai intelegatori.
Nimeni nu te tine intr-un liceu de top.

ps: La mate este foarte usor, trebuie doar sa-ti dai drumul pentru ca materia e diferita. Poti sa iei cateva ore pana incepi sa te ti pe picioare, la info la fel(poate nu v-a explicat bine ce e informatica, si esti derutat. Daca ai intrebari despre informatica de a 9a, lasa-mi un mesaj).

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Decat sa te chinui 4 ani de liceu si sa ramai cu nimic mai bine te muti

| Coma21 a răspuns:

Normal, fa ce-ti place altminteri nu vei invata nimic.