| ella113 a întrebat:

La mate si chimie ma descurc bine, la fizica nu inteleg mare lucru, urasc biologia, iar informatica n-am facut deloc. M-as descurca la un profil mate-info?

Răspuns Câştigător
| Bogdanovici24 a răspuns:

Eu sunt la profil mate-info clasa a 11-a si iti voi vorbi din proprie experienta.La mate-info faci 4 ore de mate si multe ore de informatica.In generala ai facut TIC nu Informatica, sunt 2 materii total diferite, precizez ca doar in primul an vei face TIC(1 ora maxim 2 pe saptamana) iar in rest informatica.Deci concluzia este ca informatica o inveti in liceu, deci nu e problema daca nu ai facut fiindca nu aveai cum sa faci(eventual in particular). Biologie si chimie vei avea din fiecare 2-maxim 3 ore pe saptamana. Daca tu consideri si te crezi in stare ca vei face fata matematicii(M1 vei da la BACALAUREAT) iar matematica din liceu este foarte diferita fata de ce ai facut in gimnaziu.Eu zic sa te gandesti bine deoarece conteaza sa faci un profil real si unul uman(la real inveti logic nu mecanic, acest lucru te va ajuta in viata mult). Matematica si informatica vor avea multe tangenţe pe parcursul anilor si se vor lega oarecum intre ele.Bafta! Funda?big grin

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu pentru ca iti cere multe conocimente in informatica, bagate la biologie sau filologie.

| neutrino a răspuns:

La un liceu bun, categoric nu te poti descurca onorabil fara un efort dublu fata de ceilalti elevi.

| Cr1st1ii a răspuns:

Daca inveti nu e greu, fie ca esti la mate, fie ca esti la filo, fie ca esti la mate. Daca iti plac aceste materii, eu ca te-ai descurca totusi. dar sa stii ca fara munca nu realizezi nimic.winking

| GameOverBitch a răspuns:

Pai la profil de mate-info se face in special matematica, fizica si informatica. Informatica acolo mi se pare ca o iei de la nivel 0, deci nu iti face griji ca ai sa te descurci, iar la fizica daca muncesti eu zic ca faci fata. Vei face si chimie si biologie dar alea nu vor fi materii de baza ca la profil de stiinte ale naturii.