| BlooStriker a întrebat:

as dori niste raspunsuri cat mai serioase ( daca se poate ).
De la un timp am observat ca stresu ma cam afecteaza... Si sa nu o mai lungesc... Ma gandeam cum as putea scapa de el rapid ( ceva gen tigara ). Ma gandeam sa ma apuc de fumat. ( am 16 ani ).
De fapt, hai sa va explic putin situatia ( sper sa nu va plictisesc ).

Faza e ca mereu am incercat sa fiu baiatu' model. Sa nu breau, sa nu fumez eventual sa ma droghez cum sunt alti prieteni de ai mei. Mereu am lasat de la mine, chiar daca ma lua cineva la misto ( de asta cred ca sunt si luat de prost de unii colegi ). Si multe alte chestii. Uneori ma gandesc ca e mai bine asa decat sa fiu un,, stricat" de la varsta asta...
Si multe alte chestii...
ATENTIE! : Nu vreau raspunsuri gen: asculta muzica, incearca sa-ti faci prieteni noi...

Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tigara,bautura,drogurile...-nimic din toate astea NU te vor ajuta sa scapi din ''capcana'' vietii tale(ITI GARANTEZ!)-mai degraba aceste lucruri te vor face sa-ti ''pierzi controlul'' si sa-ti distrugi viata!

Tot ceea ce trebuie sa faci este sa preiei ''fraiele'' vietii tale!
Cum?
Daca nu vrei sa te desparti de prietenii vechi asta nu inseamna ca nu-ti poti face si altii noi(cu alte moduri de viata...)
Atunci cand cineva te ''i-a peste picior'' incearca 3 lucruri:
-sa-l ignori(ignoranta doare). Poate e prea plictisit de propria viata de aia se leaga de a altuia.
-sa-i dai o replica inapoi(fara injuraturi si tampenii...) -ceva cu ''stil''
-sa devii mai puternic in fata lui/lor aratandu-le ca tu nu esti asa!(Adaptandu-te- insa FARA sa bei, fumezi...(lucruri care nu aduc nimic bun, doar consecinte-de multe ori GRAVE sa FOARTE GRAVE)!
Poti sa te adptezi incercand sa socializezi mai mult, sa-ti faci mai multe cunostinte, eventual prietenii(adevarati-care sa te accepte ASA CUM ESTI ACUM-fara modificari!)...

| BlooStriker explică (pentru anonim_4396):

Totusi, pentru raspunsul tau mai dezvoltat care sincer, m-a motivat mult... iti ofer cu toata inima o funa!winking

4 răspunsuri:
| Hakuouki a răspuns:

Frate, ai respectul meu ca nu fumezi pana acum si pentru ca incerci sa fii baiatul model, dar tu numesti asta stres? la 16 ani nu prea ai mult stres, dar incearca sa alergi, sa faci sport, asta cred ca va ajuta. Si ramai tare, nu te lasa corupt, succes.

| BlooStriker explică (pentru Hakuouki):

EXACT, cum de nu m-am gandit la asta?! MS mult!

| Elissabet14 a răspuns:

Sincer, nu rezolvi nimic daca te ie-i de fumat, mai bine fi un baiat model +bun daca prieteni tai fac misto de tine. lasa-i nu-i baga in seama (si prin asata nu-ti zic sa-ti cauti alti prietenii), tu doar fa-te ca nu-ti pasa,... nu te strioca pentru niste prietenii, lasa-i tie iti va fi mult mai bine decat lorwinking