| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa ma ajutati cu aceasta problema. Nu mai vreau sa traiesc. De ce? E uite ca va zic acuma. In fiecare dimineata ma trezesc, si plec la scoala. Acolo cand intru in clasa toti isi bat joc de mine. Aprope la fiecare ora ma trezesc ca un prost da dupa mine cu obiecte. In pauza iarasi toti ma fac prost, ma lovesc(Ieri un cocalar isi manca marul pe jumatate dupa mi-a dat in cap cu el fara motiv), in pauza nu pot asculta rock ca iar vad ca vine un puradel si imi fura castile si trebuie sa fug dupa el ca sa i le iau. Iarasi cand plec acasa ma cearta toti cam fara motiv. Nu mai suport, am inceput sa ma tai pe maini de la asta. Va rog frumos ajutati-ma. Va rog frumos fara batai de joc sau glume pe seama mea.

Răspuns Câştigător
| ThatGirl77 a răspuns:

Multa lume trece prin ceea ce treci tu, fii sigur de chestia asta.Ii clar ca tu nu ai incetat nicio secunda sa fii cine esti cu adevarat si asta e un lucru foarte bun.Cat despre oameni, sunt niste monstrii, traim intr-o lume atat de nedreapta si de rautacioasa.Eu cred ca nu ar mai trebui sa iti pese atat de mult, nu ii mai baga in seama.Pana la urma urmei esti tu si cu tine, ce iti pasa asa de mult cand vine un prost si iti spune nu stiu ce? Oamenii astia nu merita atentia ta.Cat despre faptul ca dau in tine, avand in vedere ca tu esti unul singur nu prea ai cum sa le faci fata si oricum sa ripostezi nu ar fi o solutie pentru ca ti-ai face numai probleme.Iti spun un singur lucru ROATA SE INTOARCE, nu merita sa incerci sa te razbuni sau ceva pentru ca soarta are grija de toata lumea si pana la urma urmei toata lumea plateste pentru greselile facute.Gandeste-te cum ar fi peste cativa ani cand tu o sa fi un om fericit si implinit ei sa se uite cu ciuda la tine si o sa te invidieze si poate la un moment dat chiar o sa aiba nevoie de tine sa ii ajuti cu ceva, niciodata nu se stie-Roata se intoarce.
Lasa-i in pace pe acei oameni fara inima, sa nu iti mai pese ca nu are de ce.Concentreza-te pe ceea ce vrei sa faci, pe scopurile tale in viata, pe visele tale pentru ca niciodata nu stii cand o sa apara soarele si pe strada ta. Legat de faza cu faptul ca vrei sa mori, te inteleg, nu esti singura persoana care trece prin chestia asta.Si eu imi doream sa mor la un moment dat dar am ajuns la concluzia ca este o pierdere de timp.Nu te-ai nascut degeaba, te-ai nascut ca sa fii fericit, ca sa faci ceva in viata asta nu ca sa iti pierzi timpul urandu-ti viata. Bucura-te ca esti sanatos, ca de exemplu, pentru ca daca esti inca mai poti face ceva ca sa iti schimbi viata si nu mai baga in seama toti prostii.
Succes

| AFR81 a răspuns (pentru ThatGirl77):

Nu pot sa zic decat ca raspunsul tau este foarte bine punctat, foarte frumos formulat si foarte util. Ar trebui pus undeva in rama si trimis automat oricarui user are o problema similara. Cu siguranta multi ar avea de invatat.

8 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Si cu ce sa te ajutam? Sa iti sugeram tehnici de suicid?

| LonelyLoner92 a răspuns:

Singura solutie este sa le spui parintilor tai si directorului.

| Virk a răspuns (pentru LonelyLoner92):

Directorului i-am mai spus de multe dar nu le face nimic. La parinti nu pot, tata s-a despartit de mama(mama sta departe si nu pot comunica cu ea) iar tata e plecat in Ukraina(eu stau singur acasa).

| AFR81 a răspuns:

Nu ai mentionat un lucru foarte important, in ce clasa esti. Ce ne spui tu aici e foarte grav. E regretabil ca, desi i-ai comunicat directorului problema ta, acesta nu a fost capabil sau nu si-a dat interesul sa te ajute. Mai e o luna pana se termina scoala, cred ca mai poti rezista. Nu stiu exact pasii care trebuie urmati, cat de necesari iti sunt parintii (avand in vedere ca ne-ai spus ca ambii sunt plecati, lucrurile se complica), insa cu siguranta si numaidecat trebuie sa te muti la alta scoala/alt liceu. Chestii asemanatoare se intamplau si la mine la scoala si chiar si la liceu, insa nu de gravitatea asta. Ce ne povestesti tu aici parca e prea mult. Nu trebuie sa te tai pe maini, nu trebuie sa te gandesti la suicid sau la alte prostii, trebuie doar sa judeci rational. Muta-te si ai scapat de probleme. In situatia ta iti garantez eu ca au mai fost, poate, mii de elevi in Romania. Unii aleg sa indure, iar terminarea scolii/liceului este echivalenta cu terminarea calvarului pentru ei, altii merg la alta unitate de invatamant.

| Michaela89 a răspuns:

Fii mai rau, fa-i sa se teama de tine. sau ignora-i. Ai o viata in fata, fa-ti planuri, sigur vrei sa faci multe. Invata, citeste mai mult, gaseste-ti o pasiune care sa-ti absorbe toata atentia. happy

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Își bat joc de tine pentru ca asculti rock? Ai îmbrăcăminte specifica lor? Poate nu le convine ca esti diferit. Încearcă sa nu pui la suflet răutățile lor. Fiecare arunca cu ce are in suflet poate atat ii duce pe ei capul. Tu încearcă sa ai grija de tine cat poti mai ales ca esti singur fara părinți.