| NoName234 a întrebat:

Care facultate este mai buna si mai usoara:informatica sau automatica si calculatoare?
Cate ore se fac pe zi si la care imi gasesc mai usor loc de munca?
Dauu fundita!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea le poti compara in ce priveste usurinta. La informatica se face strict partea de software. La automatica ai de ales intre mai multe profile. Poti face partea de software si hardware si chiar robotica. Sa zicem ca e mai complex AC ul si probabil mai dificil fiind o facultate de la politehnica si cu un an in plus de studiu.

Daca nu stiai pana acum la facultate nu e ca la scoala cu program fix, totul depinde de cum sunt asezate cursurile si laboratoarele in anul respectiv. Poti avea si 12 ore pe zi, poti avea si zile libere. Cursurile sunt optionale deci depinde de tine cat va dura programul.

Daca faci partea de hardware si vrei sa lucrezi pe treaba asta in Romania nu prea gasesti locuri de munca serioase, insa pe partea de software sunt o groaza de locuri de munca, depinde insa de tine cat de bun esti in final si cat de mult inveti pe cont propriu pentru ca diploma de la facultate nu te angajeaza automat.

| Roxanna112345 a răspuns:

Pai dupa parerea mea, mai usoara e cea de automatica si calculatoare si cred ca ti-ai gasit mai usor un loc de munca cu asta.Dar programul nu-l stiu.

| suntserios a răspuns (pentru Roxanna112345):

Iti dai si tu cu parea in total necunostinta de cauza doar sa te bagi in seama asa e?