| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre notele din liceu? Ajuta ele cu ceva in viata?

Sa presupunem ca un elev stie exact ce vrea sa devina in viata si invata foarte bine doar la materile care il vor ajuta pe viitor iar la restul de trecerelaughing..Acel elev va fi descurajat de parinti si de profesori pentru ca nu este indeajuns sa invete la cateva materii ci trebuie sa invete bine la toate, ceea ce nu mi se pare normal.
Sincer eu in timpul care ar trebui sa il dedic invatatului la materile neimportante(pentru mine) prefer sa invat lucruri noi(la materile importante(pentru mine)) care nu se preda in liceu dar care ma vor ajuta in viata si cel mai important imi plac.
Parerea mea este ca notele doar fac diferenta intre cei care invata/tocesc la toate materile(majoritatea nu stiu ce vor sa faca pe vitor) si intre cei din exemplul anterior care invata doar la ce ii intereseaza...

Va rog sa argumentati ideea.

4 răspunsuri:
| MiyakoSaki a răspuns:

Pentru mine notele nu mai sunt asa de importante.Adica in clasa a 8 mai ziceam,ma ajuta ca sa intru la un liceu bun,dar acum ca sunt la liceu, notele imi arata unde ma situez, de cat stiu. Oricum dupa liceu cred ca nu-i mai pasa nimanui cat ai avut la vreo materie.Iar la intrebarea daca ma ajuta cu ceva...pot spune ca sa ma dau mare cat de tare am fost sau cat pe prost am fost laughing, in rest nu, este trecut happy

| William a răspuns:

Avem nevoie sa invatam la toate materiile ca sa trecem clasa si sa luam bacul. Stiu ca nu iti convine dar nu ai ce face.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie mi s-a întâmplat recent să nu particip la anumite ore, să nu ştiu nici măcar ce lecţii avem, iar la test să iau notă mai mare decât cei care au tocit în draci fiecare propoziţie din caiet. Contează cât ştii tu şi ce vrei să ştii cu adevărat. Sunt în clasa a 10-a, iar la chimie învăţăm despre alchene şi naiba mai ştie ce. Nu dau şi nu voi da vreodată 2 bani pe acest subiect, deci n-am de ce să-mi bat capul cu el doar pentru a lua o notă de 10. Plus că mai sunt şi profesori care au favoriţi şi fac discriminări în prostie, însă nimeni nu le poate face nimic, că au diverse pretexte şi circumstanţe.

| euu2307 a răspuns:

Si eu sunt la liceu si invat doar ce ma intereseaza, iar la materiile neimportante doar citesc ca sa pot sa imi iau note.e foarte bine daca stii ce vrei sa faci pe viitor. oricum notele din liceu nu mai conteaza la admiterea de la facultate...ele sunt pentru tine, pentru satisfactia ta daca vrei neaparat sa iei note mari.