| 0k8 a întrebat:

cred ca am o poblema, de fapt mai multe.
Nu ma pot controla, nu devin agresiv, dar doar verbal de cele mai multe ori mi-e mila sa dau in oameni de obicei, dar daca cineva ma enerveaza asa tare incat sa dau dau si nu ma mai gandesc efectiv dau cu picioarele cu orice apuc.
Mai am o problema la fete, nu stiu daca mi se pune pata pe fata sa o fac sa ma placa trebuie sa o fac, devin obsedat de asta sau macar sa fim prieteni. Acum 2 ani am intalnit o fata online si imi placea mult sa vb cu ea am intrebat-o daca ar vrea sa fie iubita mea ( nu ma judecati eram a 6 laughing ) si a zis ca nu, m-am suparat, dar nu i-am zis direct, am inceput sa imi pun statusuri triste etc, in fine am trecut peste, credeam ca am ramas prieteni, dar pe parcurs am observat ca nu mai vb asa de des. Mai intai nu ma mai baga deloc in seama, apoi termina converstatiile cat de repede putea apoi a inceput sa ma lase pe seen, la un moment dat am intrebat-o de ce numai vb cu mine, a zis ca s-a plictisit sa vb cu mine si ca ar trebui sa luam o "pauza" adics sa nu mai vb deloc pentru ca de atunci nu am mai vb si cand se intampla sa primesc un lol sau ceva de la ea e foarte rar si nu stiu cum sa continui conversatia pentru ca nu vreau sa o enervez. Eu chiar tin la ea si as vrea sa fim maca prieteni pentru ca o consider perfecta.

Răspuns Apreciat de Editori
| GirlOnline81 a răspuns:

Cand te enervezi, ai dreptul sa fii suparat, nu sa devii crud. Un abuz verbal conduce la un abuz emotional; vrei sau nu sa auzi asta, dar vorbele dor.
Asa ca, atunci cand te enervezi, in loc sa arunci cuvinte si sa dai cu picioarele in orice apuci, de ce nu mai bine te ridici si incepi, de exemplu, sa dansezi?
In legatura cu cealalta problema... daca acea fata nu face nimic sa te "pastreze", de ce esti atat de incapatanat s-o faci tu? Fa loc in inima ta pentru ceea ce (sau mai bine zis pentru cine) va intra in viata ta. Ai tot viitorul in fata.