| Ghost12344 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi!
Am 19 ani si am avut o relatie cu o fata pentru o perioada de un an si 3 luni. Pot sa zic ca a fost prima mea relatie serioasa in care am fost implicat extrem de mult si am iubit foarte mult si am fost foarte fericit.
Timp de un an relatia a mers foarte bine, ne-am certat extrem de putin si ne-am inteles super bine, simteam ca sunt super fericit si ca ne iubit foarte mult.
Dupa un an de relatie din senin a inceput sa fie mai rece cu mine si sa se comporte diferit, am uitat sa mentionez ca ea este cu un an mai mica decat mine. Am discutat cu ea despre problema asta dar nu am rezolvat nimic, imi tot zicea ca nu stie ce e cu ea si ca simte ca ne-am indepartat destul de tare dar cu toate asta nu a zis sa ne despartim. Relatia a mai mers asa timp de o luna in care eu am fost extrem de ingrijorat si stresat si am avut mereu o frica in mine ca o sa o pierd si ca nu pot sa fac nimic. In cele din urma am decis sa vorbesc iar serios cu ea despre asta si pana la urma am decis sa ne despartim, ne-am despartit frumos. Ne-am trimis toate pozele cu noi si am zis ca ramanem prieteni. Eu am fost distrus efectiv am simtit ca nu mai sunt eu si ca sunt doborat la pamant. Ea a inceput sa imi reproseze ca ma comport super diferit acum si ca fac intentionat sa nu mai fim nici prieteni, dar eu efectiv nu stiam de ce am ajuns aici asa din senin si asa usor, nu intelegeam cum fata pe care o iubesc enorm nu mai e langa mine. A trecut o saptamana extrem de dificila in care nu am mai vorbit deloc si am plans foarte mult si m-am tot gandit cum sa fac sa ne impacam, dar din pacate mi-a zis cineva ca acum iese cu alt baiat si isi petrece timpul cu el si cred ca si asta a fost motivul despartirii.
Iar acum dupa mult timp in care nu am mai vorbit deloc, aproximativ 6 luni a inceput sa imi trimita din cand in cand mesaje si nu inteleg ce intentie are deoarece mereu imi pune cateva intrebari si dupa parca devine super indiferenta si incepe sa raspunda dupa cateva zile si chiar sa ma lase cu seen.
Asteapta sa continui eu conversatia?
Chiar nu inteleg ce urmareste si am nevoie de niste sfaturi.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| IsabelaIssa a răspuns:

Ar trebui să înveți să trăieşti în prezent. Chiar dacă ați relua relația nu cred că ai mai trăi acele experiențe ca atunci, pentru că fiecare experiență este unică. Tu nu mai ești cel de ieri, dar nici ea. Nu te îmbăta cu amintirea a ce a fost dorindu-ti să mai fie. Move on, da-ti voie să trăieşti alte experiențe. Nimeni nu îți garantează ziua de mâine, așadar trăiește frumos, fără dependente. Viața ta depinde doar de tine cum ți-o faci.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Mai bine ai încerca să o uiți și să mergi mai departe.
Ești tânăr, poți oricând să cunoști alte fete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pare ca nu știe ce vrea..sau pur și simplu voia sa vadă ce mai faci(ca prieteni) Sfatul meu e sa treci peste, nu are rost să-ți faci vise cu împăcări. Dacă voia sa va împăcati îți spunea. Dar a trecut destul de mult timp oricum.happy