| 10han a întrebat:

Cum e mai bine sa fii la liceu: Smecher, adica daca cineva face baza de tine sa faci si tu de el, daca cineva e mai ``taran``(zice in loc de zeama zama, in loc de teava tava)tu sa il ei la misto, daca cineva te injura tu sa ii dai replici sa ii inchizi gura si sa rada ceilalti de el sau sa fii cuminte ca o fetita?
P.S:Sunt in clasa a IX-a!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La liceu trebuie sa fii destept, sa inveti foarte bine si sa ii intimidezi pe toti prin cat de destept poti sa fii!
Cat despre smecherii, golaneli si vocabular de mahala, mai bine nu! Daca esti smecher esti apreciat doar de golanasi, ceea ce nu cred ca te intereseaza daca vrei sa ajungi un om remarcabil in viata si nu un simplu golans care sta la colt de strada, vorbeste golaneste si se ia de fete si de copii mai mici.
Daca vrei sa realizei ceva in viata, pune mana pe carte, ia note mari, demostreaza lumii cat esti tu de destept si cat de bine si corect vorbesti romaneste.
Smecherasul ala de vorbeste golaneste, sau taranul care poceste cuvintele, sunt 2 exemple pe care nu trebuie sa le iei, astea sunt categorii pe care nici nu ar trebui s ale ai ca etalon de viata, daca vrei sa ajungi cineva in viata, mai bine decat un golanas smecher sau un biet taran, pune mana pe carte, invata cuvinte elevate, invata bine, mergi la facultate si poti sa ajungi cineva in viata ta!

| LTAA a răspuns:

Cel mai bine e sa fii un hibrid. Adica sa fii si smecher si fetita cuminte, te mulezi dupa situatie.
Gen sa fii respectuos cu profii, sa iti ajuti colegii, sa inveti bine, sa nu injuri la fiecare doua secunde, dar in acelasi timp sa iti mai bati joc cu altii de vreun "fraier" (in limita decentei insa), sa mai tragi chiulul, sa injuri de toti mortii un prof in pauza, sper ca ai inteles.
Sa fii nebunatic si indraznet unde e cazul, si sa fii rational si serios cand trebuie

pana in generala eram o fetita cuminte, insa era nasol ca eram luat de fraier, mai ales ca eram foarte timid si eram inchis in mine (si aveam si note proaste).
Din a 8-a am inceput pur si simplu sa tratez totul diferit, am devenit mai sociabil, nu mai eram asa inchis in mine, zambeam mai des, am inceput sa chiulesc cu colegii (rar), sa mai facem traznai si asa mi-am imbunatatit demential imaginea personala (si am inceput si sa iau note mai bune). Asta m-a ajutat pentru cand am intrat la liceu, intr-o clasa cu totul diferita, acest comportament hibrid m-a ajutat enorm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii tu insati, dar daca vrei poti fi un "smecher educat"daca ma intelegi ce vreau sa spun.

| FreakyChucky a răspuns:

Depinde cum vrei sa fi privit de ceilalti si in ce grupuri vrei sa te integrezi.Aia smecheri nu stau cu aia "cuminti ca o fetita" si invers. Daca vrei sa fi privit ca ala care injura pe toti si e cel mai smecher, fi asa. Dar sunt mai apreciati baietii mai cerebrali.
Bafta :*

| Alexandra19991 a răspuns:

Fii tu insati, nu te schimba pentru nimeni si nimic happy