| cristiano100 a întrebat:

cum e mai bine sa ma las de fumat brusc sau sa fumez cate 2, 3 tigari pe zi?

4 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Cum simti ca poti. Daca nu simti ca vrei sa fumezi, atunci ce rost sa fumezi 2-3 tigari? Poti treptat, aparand si cateva zile pauza apoi o tigara, sau deodata.

| Abadonna a răspuns:

Brusc... Daca nu asa, nu prea te lasi deloc. Si eu ziceam ca mai fumez doar cate 2-3 pe zi dar cand ieseam la o bere ziceam "hai ca e ocazie, azi fumez mai mult" si iarasi se facea pachetul pe zi. Ori te lasi ori nu te lasi. Sper sa reusesti, eu nici nu am mai incercat de vreo 2 ani. E foarte greu sa o faci brusc dar altfel nu merge si vei reusi daca chiar iti doresti asta. Eu m-as lasa dar totusi nu vreau asta pentru ca imi place senzatia si deci nu am gasit un motiv suficient de bun sa ma conving. Si asa se fac 10 ani de cand fumez laughing.
Mult succes happy

| Holocaust a răspuns:

N-o să te poţi lăsa brusc de fumat, decât dacă ai voinţă.Ar trebui să-ţi impui o limită.
Să spunem de exemplu, fumezi în medie.6 ţigări pe zi. încearcă să reduci din număr cu câte una în fiecare săptămână.
Săptămâna asta 6, după câte 5, după 4... ş.a.m.d.Trebuie să ai şi voinţă. Cunosc persoane care n-au făcut nici o cură prostească şi care n-au folosit tot felul de plasturi şi ce mai arată ăştia la tv, gen ţigara aia electronică.
încearcă să citeşti câte ceva despre urmările fumatului excesiv.Un unchi de-al meu s-a lăsat de fumat brusc după ce i-a povestit un medic despre subiectul ăsta, iar el chiar era un fumător înrăit.

| BoAfan a răspuns:

Sa te lasi brusc, deoarece daca fumezi cate 2, 3 tigari pe zi nu mai poti sa te lasi de tigari.