| ShyestboyEver a întrebat:

Dau funda! Probabil sunt una dintre cele mai rusinoase persoane pe care le-ati intalnit vreodata. Sunt in clasa 9a si nu am avut nici o iubita pana acum insa in ultimul timp m-am imprietenit cu o fata mai mare pe care am inceput sa o simpatizez..nu am iesit nici o data cu ea afara insa am tot planuit si eu am amanat pentru ca imi este rusine. Faza este ca nu imi este rusine ed ea, ci sa ii intreb pe parintii mei daca ma lasa sa ies pe afara cu niste prietenii..Ma refer ca sunt mai anti-social si am doar cativa prieteni cu care vorbesc online si ultima data cand ma iesit afara a fost prin clasa a7a/a8a..Gen recent am avut niste disputee cu colegii de clasa si nu cred ca m-ar lasa afara fara sa ii spun cu cine ies si ea stie ca nu prea am prietenii, nici cu o fata nu ii pot spune pentru ca mna..sunt un baiat cu minte si foarte rusinos sa spun asa..multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| eijibanana75 a răspuns:

Pai... ai putea să nu îi zici adevărul, dar nu cred că ar fi prea ok pentru ca ai zic ești un băiat cu minte, și na dacă află nu cred că va fi prea fericită. poate că ar trebui să îiți faci curaj și să îi zici despre prietena ta, dar aici sunt două variante ori accepta ori nu, nu prea cred că te-am ajuata...

| Navzharah a răspuns:

Salut,
Nu ti face grij, trateaza totul cu calmitate fiindca oamenii disperati ajung sa ia decizii/sa faca miscari care nu sunt tocmai bune!
Esti baiat in primul rand, esti menit sa ai un suflet de piatra si sa fii destept pentru a ajuta societatea. Mai intai investeste in tine, dupa iti faci o iubita fiindca niciodata nu e prea tarziu. Fa sala fiindca acolo vei intalni mai multe persoane si iti vei invinge rusinea, apoi incearca sa iesi usor usor chiar si singur pe afara. Du-te sa-ti iei un suc, sa-l bei in drum spre un parc, pune-te pe o banca si vorbeste cu cineva prin mesaje..tot felul de lucuri ca sa te ancoreze de societate!
Nu este nevoie sa stai la discutii cu parintii tai daca te incomodeaza fiindca daca te ascultau cand aveai nevoie, nu mai erai asa rusinos sa vorbesti cu ei! Tu ai viata ta proprie, atat ca trebuie sa vii acasa, sa-i respecti si sa nu le vorbesti urat, dar in general tu ar trebui sa ai grija de tine!
Dupa ce te-ai stabilit mental si tratezi cu indiferenta lucrurile care nu sunt tocmai interesante si nu ti aduc un beneficiu, poti sa iti cauti si o relatie. Daca te mai intreaba mama ta ce ai facut, zi-i exact ce ai mai facut, sa te cunoasca mai bine!
Succes!