| Anonimulcuintrebari a întrebat:

Am o poroblema destul de mare dupa parerea mea, si anume ca nu am prieteni.
Sunt in clasa a 12-a si deci am o varsta iar cu toate astea nu am niciun prieten.
Povestea incepe cand pe la 12-13 ani ma jucam cu prietenii mei (Nici pe atunci nu prea aveam multi, aveam doar 6 prieteni + eventual daca mai veneau alti baieti ocazional sa se joace cu noi)
Prietenii astia de care zic eu, stateau cu mine in acelasi bloc deci era inevitabil sa deveni prieteni.
Totusi, de atunci au trecut 5 ani si toti au "plecat" fie care pe drumul lui si desi inca sunteam in acelasi bloc nimeni nu mai vorbeste cu nimeni.(Cu exceptia a 2 baieti care si ei vorbesc dar ocazioal, destul de rar cred) doar ne salutam si atat.
Pe mine parintii nu ma lasau sa ies nesupraveghiat, ceea ce inseamna ca ma jucam doar in fata blocului si prin apropiere.
Insa "cei 6 prieteni", sau mai bine zis cativa din ei aveau cateva "legaturi" externe pentru ca ei se dunceau si prin alte parti.
Deci acum cred ca ati inteles faptul ca nimeni nu mai vorbeste cu nimeni, dar nu asta ma deranjeaza pe mine (Chiar de loc) pentru ca oricum ei nu ma mai intereseaza din cauza ca "nu gandim" la fel (Cine se aseamana se aduna).
La scoala am 3-4 colegi cu care vorbesc foarte mult cum ar fi ca ei sunt "Team-ul" meu, totusi acest "Team" dispare imediat dupa ce se termina orele de curs.
Fie care din nou, ca si cu "cei 6 prieteni" dispar pe calea lor.(Cu o singura exceptie si anume ca cel putin cu colegii ma vad aproape zilnic)
Ganditi-va ca eu pentru ei dupa ce se termina orele "nu mai exist"
Dar sa nu credeti ca ei ies toti din clasa si pe mine ma lasa singur (V-ati dat seama ca fiecare iese cu prietenii lor, nici ei nu mai sunt unul langa altul nu sunt doar eu) dar spre deosebire de ei eu nu am cu cine sa ies pe afara.
Eu ca si persoana sunt foarte modest(Uneori chiar ma desconsider, iar altii imi zic ca de fapt eu sunt mai "bun" in anumite privinte, dar eu tot cred ca sunt "rau" si ca sa va dau un exemplu fictiv, daca eu spre exemplu gatesc ceva si gust si nu mi se pare totusi ca e destul de bun dar vad ca e cat de cat bun, altii imi zic ca e foarte bun) ca si aspect sunt oarecum dragut din ce am mai auzit de la diversi oameni si nici mie nu mi se pare ca sunt urat poate chiar putin dragut, dar v-am zis legat de increderea mea in mine care este la pamant.
Mai sunt cate o data (Nu extrem de des, dar am momentele mele) cand sunt amuzant si fac oamenii sa rada, curat si ingrijit zic ca sunt (Port o haine o zi doua maxim, iar parul mi-l aranjez, ma spal de pe dinti de 2 ori pe zi, dus frecvent) chestiile astea nu stiu daca trebuia sa vi le spun pentru ca sunt esentiale, si e de bun simt sa fii ingrijit.
Oricum ar fi, nu sunt anti-social si chiar imi place sa vorbesc cu lumea.
Cu colegii mei ies extrem, dar extrem de ocazional cate o data pe afara, dar gnaditi-va ca acel "extrem de ocazional" este 3% din timpul pe care-l petrec cu ei pe afara, iar restul de 97% il petrec probabil destul de singur (Chiar daca mai am un prieten cu care ies pe afara o data sau de doua ori pe saptamana maxim)
Orasul in care stau eu (Nu dau nume) are undeva la 55km(patrati) deci nu e foarte mare, dar nici foarte mic.(Undeva pe la mijloc, desi cred ca aproape toata lumea se stie cu toata lumea)
si referitor la asta mai aud pe unii
-"Il sti pe X?"
-"Care X?"
-"Ala care e impreuna cu Y"
-"Aaaa, nu dar am auzit de la Z"
Deci e ceva de genul, nu stii tu persona respectiva, o stie alt cineva pe care cunosti tu.
Eu ma simt invizibil aproape.
Cred ca am scris un roman aici, dar am spus tot ce aveam pe suflet.
Ma gandeam ca ma poate ajuta cineva legat de ce am scris mai sus.
Cum anume sa imi fac prieteni cu care sa ies pe afara? (Nu ma duc si nici nu vreau sa ma duc la cursuri in afara scolii) Totusi cred ca am sa ma duc la meditatie pentru bac.(Dar asta nu e o rezolvare)
Deci ce anume ar trebui sa fac?(Mai e putin si intru indepresie), si nu vreau sa aud raspunsuri de genul "Stai linistit ca prieteni o sa-ti faci tu" sau "Stai linistit ca oricum te duci la facultate si iti faci acolo prieteni noi"
Raspunsuri ca astea nu or sa ma ajute, cel putin nu pe mine.
Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Dupa parerea mea nu ar trebui sa-ti faci griji in privinta acestui lucru pentru ca stiu cum te simti. Am trecut si eu prin asa ceva in liceu. Aveam cateva colege cu care ma intelegeam de minune, iar dupa ce ieseam de la scoala parca nu mai exista nimic intre noi laughing Asa sunt oamenii si trebuie sa te obisnuiesti. Nu mai exista prieteni adevarati decat in cazul in care in copilarie te-ai inteles foarte bine cu cineva si ati pastrat legatura, in rest... nu vei mai gasi pe nimeni in care sa ai incredere decat in familia ta happy Si in ceea ce priveste facultatea... eu sunt la facultate si am mers cu gandul ca o sa intalnesc oameni noi cu cunostinte si hobby-uri comune si imi voi face prieteni. Degeaba, e ca in liceu sau mai rau. Fiecare e pe cont propriu sau depinde, in cazul in care esti o persoana tupeista sau arati suficient de bine incat sa atragi atentia nu vei avea probleme happy
Oricum, ceea ce am vrut sa ti spun e ca sa nu-ti faci griji in privinta faptului ca tu iti petreci marea parte singur pentru ca in ziua de azi sunt o multime de adolescenti care fac asta si pot spune ca si eu ma numar printre ei si nu ma deranjeaza. Imi place linistea si sa am maxim 2 prieteni si aia buni.

| Anonimulcuintrebari explică (pentru JustDeedee):

Foarte frumos spus.

| Anonimulcuintrebari explică (pentru JustDeedee):

Cred ca mai bine cu cativa prieteni si buni, decat cu 20-30 si numai panarame de oameni (Nah, zic si eu)
Majoritatea oamenilor pe care ii cunosc eu se duc numai in cluburi si beau intr-una.

| Adrian1555 a răspuns:

Salut,inteleg perfect ce vrei sa spui, sunt oameni buni care chiar daca sunt buni nu au prea multi prieteni
Si altii care se comporta urat cu ceilalti si au poate zeci de prieteni
Dar vezi fiecare cu norocul lui
Eu ce sa zic ii recomand sa te bucuri de colegii aceia de la scoala momentan cat inca mai esti la liceu
Daca esti a 12-a cand termini poate te si angajezi undeva si acolo o sa ai ceva relatii pana atunci incearca sa legi cateva prietenii mai stranse
Eu unul sunt in clasa a 10-a si mai am de dus cu liceul si viata asta aiurea de liceu
Mai am ceva de adaguat, si acel lucru este, daca vrei sa te ajut cu sfaturi, sau poate chiar sa povestesti cuiva mai multe chestii sau chiar sa mai iesi din zona de discomfort cu acea persoana astept un msj in privat cu numarul tau ca sa vb pe wapp sau contul de Facebook cum vrei tu
Si eu am avut situatii d astea si de atunci vreau sa ajut pe altii in situatile astea.
Acum ce sa zic astept un raspuns de la tine

| Anonimulcuintrebari explică (pentru Adrian1555):

Multumesc frumos pentru raspuns.
Legat de faza cu wapp-ul sau Facebook, acolo mai am si eu prieteni cat de cat (Virtuali presupun).
Oricum am sa vorbesc mai mult cu ei (Colegii), poate gresesc undeva si sper sa-mi dau seama si unde.