| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU!
De când a început pandemia sunt din ce în ce mai depresiv, stau numai în casă, n-am cu cine ieşi, liceul la care învăț se află in afara oraşului meu eu stând la internat când se fac ore fizic, toți prietenii mei sunt acolo si pot interactiona cu ei doar prin internet.
Cu timpul am încetat să mai țin legătura cu prietenii vechi de când eram mai mici din oraşul meu am incercat sa mai vorbesc cu ei să ieşim etc. dar am "ieşit" odată de două ori şi atât.
Ce aş putea face in situația asta de un an de zile stau numai în casă, simt nevoia să ies afară să socializez ca un adolescent normal nu inchis în casă 24 din 24?
In fiecare seară am o stare tristă şi mă gândesc ce să fac de mâine, că trebuie să schimb ceva dar nu ştiu ce sa fac!

3 răspunsuri:
| mont a răspuns:

Încearcă sa te mai întâlnești cu prietenii, sa îți faci altii noi pe baza pasiunilor comune.

| mihaela000ela a răspuns:

Cauta un film sau ia o carte, asculta muzica. Poți apela la Teajut.ro, o platformă de consiliere psihologică online gratuită, care acordă suport pentru anumite situații sau perioade grele prin care treci.

| Mihaita2002 a răspuns:

Fa sport, citește și fă-ți prieteni mai apropiați de tine.