| eAlexutzu a întrebat:

De cand am intrat la liceu am o problema cu 2 colegi, se tot iau de mine fara motiv (nu la sensul hartuire fizica, mai mult mentala). Am tot incercat sa ii ignor, dar daca ii ignor fac si mai rau. Cand ma intorc spre casa o iau pe aceeasi ruta cu ei, deoarece altfel nu am cum sa ajung acasa, totusi as putea incerca sa ii las pe ei sa plece primii si dupa sa iau si eu urmatorul autobuz. Nu ar fi o problema asta, dar pe aceeasi ruta merge si o fata de care imi place si ma simt destul de bine langa ea (ea a fost colega de generala a unuia dintre cei care se tot iau de mine). Am incercat si cu mutatul din liceul acela dar nu s-a putut. Chiar nu stiu ce mai pot face.

Niste sfaturi va rog, nu ii mai suport, ma fac de fiecare data cand vin acasa sa ma simt foarte prost.

3 răspunsuri:
| RainbowD a răspuns:

Nu ii mai baga in seama. Pana la urma te vor lasa in pace chiar daca o vor face mai greu. Incearca sa fi neutra. Daca nu le raspunzi provocarilor vor vedea ca esti idiferenta si nu reactionezi la tachinarile lor si poate atunci iti vor da pace. Daca ai un frate mai mare vorbeste cu el si explica-le situatia prin care treci. El poate te va ajuta. Sau cel mai bine ar fi sa le spui parintilor tai, ei te vor ajuta cel mai mult, ca pana la urma, esti copilul lor. Succes!

| FratelePetarda a răspuns:

De exemplu poti sa le dai si tu niste rekturi faine sau ceva.O sa ii faci sa se simta rau si ei.Sau poti sa le pui porecle

| andrewwyyyyy12345 a răspuns:

Vorbește cu părinții tăi, nu degeaba îi ai.