| LucianBlejan2005 a întrebat:

De câteva zile ma tot gândesc la chestia asta, in mai eu am banchetul de clasa a 8 a dar nu sunt sigur daca sa merg sau nu,ar fi mai multe motive de ce nu aș vrea sa merg, unul dintre ele si probabil cel care m-a influențat cel mai mult sa nu merg ar fi cel ca banchetul este înainte de examen si după părerea mea nu pot sa ma distrez la banchet si sa plâng după la examen, alt motiv ar fi ca nu prea ma înțeleg cu majoritatea colegilor, ma înțeleg bine cu 2-3 colegi in rest abia de ne dam buna dimineața si alta dovada ca niciunuia dintre colegii mei nu-i pasa de mine ar fi pentru ca noi suntem in clasa 17elevi si fiind un nr. par cineva a ramas singur si acel cineva sunt eu,înțeleg ca cineva trebuia sa rămână dar colegii nici nu au băgata de seama,nici ne le pasa. Am uitat sa menționez ca fiecare ar trebuie sa stea cate doi in camera, stiu ca multi spun ca este o ocazie unica dar ce rost are sa te duci daca colegii nici nu te baga in seama? Probabil la banchet eu o stau pe scaun si o sa ma uit la ceilalți cum dansează, voi ce ziceți ca ar trebui sa fac? Sa ma duc sau nu la banchet? P.S

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| aimullah123 a răspuns:

Mai intai ar trebui sa iti dai seama care este motivul principal pentru care nu vrei sa mergi. Adica nu are legatura cu examenul. E faptul ca tie ti se pare ca esti marginalizat si ca nu te intelegi bine cu colegii. Daca in locul colegilor ar fi niste oameni care iti plac tie evident ca ti-ai mai pune problema daca sa mergi sau nu. Ai merge fara sa eziti.
Nu te obliga nimeni sa mergi dar daca nu te duci iti dai seama ce ar fi asta, nu? O situatie in care tu eviti oamenii. Te vei obisnui sa tot eviti oamenii si te vei izola. Asta e un lucru nasol.
Eu iti recomand sa mergi si sa stai la masa cu cine te-ai inteles tu mai bine. Ca trebuie sa ai acolo in clasa 2-3 prieteni mai buni. Doar simte-te bine. Nu iti cere nimeni sa fii cel mai bun dansator. Daca te vei uita la ceilalti vei vedea ca nu prea vei vedea pe cineva care sa danseze foarte bine. La 14 ani nu o sa vezi dansatori profesionisti pe acolo. Deci nici din puctul asta de vedere nu ai de ce sa iti faci griji.
Daca nu te baga nimeni in seama, ai putea fi tu mai indraznet.
Daca stai acasa probabil iti va parea rau ca nu te-ai dus. Dar daca te duci nu ai nimic de pierdut. Plus ca e ultima data cand va veti vedea toti. Dupa va despartiti.
Principalul motiv pentru care eu iti recomand sa mergi este acela de a nu-ti face un obicei in a fugi de oameni. Pentru ca altfel poti dobandi o tulburare de personalitate de tip evitant / fobie sociala.
La banchetul meu din clasa a 8-a am dansat ca naiba si toata lumea se uita la mine laughing hahaha, dar m-am simtit foarte bine atunci. A fost fain.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă nu te înțelegi cu ei mai bine nu mergi, părerea mea.

Răspuns utilizator avertizat
| Mandeliu a răspuns:

Nu e mare lucru, poti sa nu te duci. Poate ca o sa faca misto de tine dupa, dar cui ii pasa?

Succes!

| DanTeSkies a răspuns:

Eu personal, nu aș dori să merg la un asemenea banchet. Dar, depinde doar de tine, dacă simți că pierzi ceva important atunci ar fi bine să mergi, dar daca tu îți doresti să stai acasă și să faci orice altceva, cu siguranță nu vei regreta. Nu te gândi prea mult, nu e o chestie prea importantă din viața ta.