| IHEMM a întrebat:

Printre multele intrebari despre primul an de liceu, am si eu o problema. Voi ce ati alege? Am fost repartizata la stiintele naturii si doresc sa ma transfer la mate-info, in acelasi liceu. Am vorbit cu majoritatea colegilor de la clasa de mate-info si cativa sunt de treaba, altii nu.
Daca ma transfer, o sa am in clasa o colega care ne jigneste absolut fara motiv si care zice ca nu are nevoie de prieteni noi, o sa am o colega care deja vorbeste urat de cateva fara sa le cunoasca macar si, in plus, multi dintre ei deja s-au cunoscut mai bine, glumesc unii pe seama altora vorbind pe facebook, iar eu am vorbit foarte putin si cineva ma considera deja ciudata...
Daca raman la stiintele naturii, am in clasa cativa colegi pe care ii cunosc bine si ma inteleg.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Stiu ca viitorul meu nu e influentat de colegii pe care ii am, dar nu vreau sa ma trezesc dimineata fara niciun chef cand imi amintesc ca ma intalnesc cu nu stiu ce coleg si iese cearta (n-a venit nici prima zi de liceu si unii deja se vorbesc urat intre ei...) si asa mai departe.

7 răspunsuri:
| Xulescu006 a răspuns:

Du-te la mate info, nu conteaza ce cred ceilalti despre tine.

| Batgirl a răspuns:

Probleme intre colegi sunt oriunde..deci mai bine mergi la mate-info.happy

| madisong a răspuns:

Iti cunosc bine situatia deja pentru ca am trecut prin asta.Parerea mea e ca mai bine ramai unde esti ppentru ca si colegii conteaza intr-o clasa. Daca tu te certi cu colegii tai, profesorii te vor privi cu dispret si vei avea note ma mici. Crede-ma, stiu cum e, cu cat clasa se intelege mai bine, cu atat sunteti mai bine priviti.Depinde si de ce iti doresti tu sa devii, dar cred ca preferi sa ramai si cu amintiri frumoase din liceu. Succes si eu zic sa te gandesti bine la ce o sa faci.Gandeste-te si la diriginti, daca la mate info dirigintele e dur, colegii se vor potoli.Mai informeaza-tecu privire la profesorii pe care o sa ai, te vor ajuta. Succes si sper ca o sa iei cea mai buna decizie!

| IHEMM explică (pentru madisong):

Totusi, ma gandesc de ceva timp la Facultatea de Informatica si mi-ar prinde bine profilul de mate-info...

| madisong a răspuns:

Poti da la facultatea asta si de la Stiintele Naturii.Eu dau la anul la Politehnica de la filo si cu siguranta intru pentru ca invat materiile de real acasa.E greu, dar tu fiind la profil tot real iti va fi mult mai usor.

| IHEMM explică (pentru madisong):

Da, dar am inteles ca trebuie sa stiu bine programare, ca un 9, 50 la bac valoreaza cat abia un 6 la examenul de admitere...si vreau sa fiu buna si la materiile de profil.

| madisong a răspuns (pentru IHEMM):

Da,intr-adevar. Da-i la mate-info mai bine pentru ca nu vrei sa ramai cu regretul ca nu ai luat examenul din cauza unei tampenii ca niste colegi nesuferiti.Cu timpul oricum va veti impaca mai bine smug. Daca te-am ajutat vreun pic, dai funda :*?