| conservaGaming a întrebat:

Buna-ziua am o problema....de fapt mai multe, de la un timp simt ca nu mai pot gandi probabil e din cauza ca sunt oarecum dependent de telefonul mobil de dimineata de cand ma scol nu pot sta 2-3 minute macar si cum ma scol pun mana pe telefon si efectiv stau toata ziua in pat cu telefonul in mana.
Si cred ca din cauza asta nu pot efectiv sa gandesc, simt ca ma uit in gol si efectiv nu am nimic in cap, nici-o idee, sunt intr-o depresie continua si nu stiu ce sa fac am 16 ani sunt o persoana ce sta toata ziua in casa( in pat) mereu cu o stare nasoala si aici vin cu urmatoarele intrebari.
Cum sa imi "repar" creierul, sa imi revin, in clasele 1-4 invatam(toceam) si eram printre cei mai buni din clasa uneori imi retineam involuntar si temele pe care le faceam acasa si nu mai cinteam din caiet. Acum am efectiv capul gol aproape tot timpul si nu pot retine bine o definitie simpla intr-o ora, am nevoie neaparat de un sfat. Ce sa fac?, Ce imi recomandati? Simt ca innebunesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Îți recomand să lași telefonul, dar nu de tot. Încearcă să te folosești de el doar când este nevoie, adică dacă te suna cineva, dacă ai de căutat o chestie care te interesează, ești așa deoarece stai prea mult concentrat la telefon sau calculator eventual (același lucru) și eu mă simt buimac dacă stau multe ore la calculator sau cu ochii în telefon.
- și îți recomand să îți cumperi și o carte care ți s-ar părea interesantă, îți spun sigur că dacă citești o carte rămâi în cap cu multe idei din ea, nu ai cum să uiți ce ai citit, iar pe viitor vei învăța și mai ușor la școală deoarece creierul tau se va obișnui sa citească, iar definițiile și alte lucuri îți vor intra mai ușor în cap.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Problema ta care ti-o cauzeaza statul pe telefon excesiv se poate rezolva prin iesiri in oras cu prietenii, facut sport, ajutat la treburi prin gospodarire, facand un hobby care iti place. Iar daca nici asa nu merge seteaza-ti un interval de timp pe zi in care stai pe telefon, iar pe zi ce trece sa il micsirezi din ce in ce mai mult, dar treptat