| NeGaTiwE a întrebat:

de ceva timp vreau sa incerc chestia asta si nu stiu cum happy Deci happy Lucid Dreaming stiti chestia aia de poti sa te misti in vis poti sa faci ce vrei happy Am vazut si tutoriale cum sa o faci dar nu stiu mie unul imi este frica adica din cate am auzit poti sa ai si cosmaruri etc, cine a incercat daca stiti cum se poate face chestia asta as dori niste sfaturi happy Multumesc

Răspuns Câştigător
| Dolyta a răspuns:

Buna! eu am citit despre ele si am si incercat.
faza e ca ai mai avut si pana acum vise lucide dar nu iti dadeai seama pentru ca nu stiai de ele.
mie mi se pare o experienta super, dar sa nu iti fie frica, nu ti se intampla nimic, chiar daca pare real.
deci ai zis ca te-ai documentat pe tema asta, trebuie sa fii odihnit ca sa reusesti si sa ai mintea limpede, sa te concentrezi pe ce ai vrea sa vezi in acel vis. de exemplu sa te vezi pe tine in curte si incerci sa te convingi pe tine ca esti chiar acolo in acest moment. nu stiu sa explic foarte bine. si stii ca daca totul pare real si chiar crezi ca esti acolo, incearca sa gasesti chestii care nu sunt in regula ca sa iti dai seama ca e vis.(de exemplu eu fiind in vis m-am dus in bucatarie si m-am uitat la ceas, acesta functionand invers, adica limba nu se misca spre dreapta, ci spre stanga, asa mi-am dat seama ca era vis), dar inca nu am reusit sa fac ceva maret ca sa zic asa, adica as vrea sa fac ceva ce in realitate nu pot face.
eu iti urez bafta, si daca reusesti ceva te rog sa imi povestesti.

| NeGaTiwE explică (pentru Dolyta):

Multumesc frumos big grin Sper sa reusesc si da din cate am vazut chestia asta nu o reusesti din prima depinde de persoanahappy Ma bucur ca am gasit pe cineva care a practicat astabig grin Vreau sa te mai intreb ceva
Deci sa zicem ca is in vis da cum fac ca sa ies din el sa ma trezesc?

| Dolyta a răspuns (pentru NeGaTiwE):

Eu uneori ma trezeam fara sa vreau. o data am simtit cum cineva mi-a pus mana pe umar sa ma trezeasca si cand am deschis ochii nu era nimeni, iar altadata fiind in vis m-am dus in camera unde dorm eu si m-am asezat in pat, cand am deschis ochii eram in pat dar am vazut o umbra ciudata si mi-am dat seama ca era tot vis, am incercat de vreo 3 ori sa ma trezesc si nu reuseam, asa ca am inceput sa ma agit si asa am reusit sa ma trezesc, si apoi mi s-a facut frica, ma gandeam ca daca nu reuseam sa ma mai trezesc... dar nu cred ca se poate intampla asta happy

| NeGaTiwE explică (pentru Dolyta):

Mai am o intrebarebig grin Majoritatea ziceau ca atunci cand ma duc sa ma culc trebuie sa stau intins cu mainile pe langa corp si sa nu ma misc si sa ma gandesc ca pot sa am un vis lucid happy Tu cum ai facut cum intri in vis?

| Dolyta a răspuns (pentru NeGaTiwE):

Asa am facut la inceput cum zic altii dar imi era frica si nu reuseam. eu ma trezesc fara sa vreau dimineata in jur de 8 si ma culc inapoi, si asa am vise din astea, par reale si nu sunt la fel ca visele din noapte, dar nu pot sa fac ce vreau in ele pentru ca nu ma concentrez. eu cred ca mai bine incerci cum scrie pe net.

7 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Ai nevoie de un oarecare antrenament inainte sa reusesti sa ai un vis lucid. Unul dintre factorii cei mai importanti este lipsa fricii, deci ar trebui in primul rand sa scapi de frica, pe cat posibil. De asemenea, este importanta si starea pe care o ai inainte sa incerci, fiindca iti poate influenta natura visului. Exista multe site-uri cu informatii despre metode de obtinere a unui vis lucid, nu e doar o singura metoda, ci depinde de fiecare in parte, de ceea ce ti se potriveste mai mult. Ai aici ceva legat de asta:
http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=4281&lang=RO

| NeGaTiwE explică (pentru thegatekeeper):

Chiar nu am gasit acest site explica foarte bine tot ce trebuie facut mersi multwinking Sigur o sa incerc si metodele de pe acest site happy Tu ai incercat vreodata?

| thegatekeeper a răspuns (pentru NeGaTiwE):

Nu ai pentru ce happy. Eu am incercat si am reusit o singura data, dar nu m-am mai tinut dupa aceea si am renuntat fiindca treceam printr-o perioada mai obositoare si nu aveam energia necesara. Mi-a luat cam 2 saptamani pana sa reusesc, dar a meritat, a fost interesant, o senzatie destul de bizara, dar nu a simtit frica, a fost un vis placut.