| Ingerultaupazitor a întrebat:

Vreau si eu sa am un vis lucid. Am citit articolul acesta: https://inspiiratie.wordpress.com/......i-tu-unul/ si am vazut multe videoclipuri pe internet despre cum poti avea un vis lucid. Dar imi este frica de partea aceea cand paralizezi si incepi sa ai halucinatii (in somn), sa vezi spirite si etc. Sa incerc si eu? Daca as putea paraliza in somn si sa am halucinatii…? Vreau sa-mi raspunda doar cei care au idee ce spun si care stiu cate ceva despre visele lucide. Mersi. Funda

Răspuns Câştigător
| izvordemunte a răspuns:

Nu am mai citit articolul asta si nici nu am reusit sa am in mod voit un vis lucid (gen sa zic seara ca in noaptea aia o sa am un vis lucid) ci doar ca asa s-a intamplat. Subscriu la punctul 1 din articol - trebuie sa fii odihnit. La mine toate au avut loc dimineata, cand e starea aia placuta dintre somn si veghe (mai putin ce am scris un ultimul paragraf). Pacat ca acum nu mai dorm cat ar trebui. In adolescenta imi ieseau bine.
Cat despre paralizie, mi se pare ca e o chestie naturala. Mie mi se pare mai degraba interesant decat inspaimantator. Zic ca e interesant pentru ca trebuie sa iti pui la treaba vointa ca sa iesi din starea aia (daca vrei, eu nu voiam neaparat). Dar pe de alta parte, nu de fiecare data te simti paralizat.
Nu mi s-a intamplat sa vad spirite si "halucinatiile" cred ca se refera la diverse vise si elemente din vis care apar din subconstient. Foarte rar s-a intamplat sa simt ceva neplacut sau sa imi fie frica.
Poti incerca sa ai vis lucid, oricum trebuie sa fii perseverent. Eu zic ca merita. Dar nu are de ce sa iti fie frica. De aia ii zice vis lucid, ca incerci sa ramai constient, asa ca stii ca e doar un vis. Consider ca e interesant sa vezi "ce ti se arata". In plus, in starea aia poti sa schimbi ceea ce "vezi" cum vrei tu. Poti sa transformi ce ti se arata in ceva frumos si bun. De exemplu daca vezi ceva inspaimantator, poti sa te gandesti ca esti un luptator si ca te lupti cu chestia aia si ca o sa castigi. Cel putin eu asa faceam: ma luptam sau ma rugam si chiar functiona, apoi visul continua cum voiam eu. Ca idee, in vis una dintre cele mai faine chestii e sa zbori.
In afara de ce zice tipul pe blogul lui despre tehnica wild, mie imi mai iesea si cand visam normal ceva, dar ma intrebam daca is in vis sau nu. Si incercam sa fac ceva, de obicei incercam sa imi privesc mainile si daca reuseam, cumva ajungeam sa detin controlul in vis si sa fac ce vreau. Nu pot sa iti zic de ce functioneaza, dar functioneaza. Asta imi mai iese si acum, mai usor, dar tot doar daca am parte de ceva odihna buna si tot nu pot sa imi programez visele astea lucide. Faza e ca daca esti odihnit, poti sa fii mai atent si sa nu te pierzi intr-un vis normal, pe care nu il poti controla.

1 răspuns:
| Bianca765 a răspuns:

Nu te lua dupa acel site pentru ca e destul de periculos.Doar lasa geamul deschis cu 30-45 minute inainte sa dormi si vei avea un vis lucid. Daca nu din prima seara sigur din a doua.Asa se va obisnuii si creierul cu oxigenul nou si curat primit in somn
Sper ca te-am ajutat, funda? ^-^